ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Γέμισαν μετάλλια οι Έλληνες καταδύτες

Πληθώρα μεταλλίων για τους Έλληνες καταδύτες περιελάμβανε η πρώτη ημέρα των βαλκανικών αγώνων στην κατηγορία των νέων που διεξάγονται στο Βελιγράδι.

Η ελληνική αποστολή κατέκτησε στην πρώτη ημέρα των αγώνων συνολικά 10 μετάλλια (3 χρυσά, 4 ασημένια και 3 χάλκινα).
Στα 3μ. τραμπολίνο της πρώτης κατηγορίας υπήρξε διπλή ελληνική επιτυχία. Ο Νίκος Μόλβαλης, αθλητής του Παναθηναϊκού, αναδείχθηκε χρυσός βαλκανιονίκης με 485.70 βαθμούς, ενώ ο Θεόφιλος Αυθίνος, του συλλόγου Αργώ ήταν δεύτερος με 419.80 βαθμούς.
Διπλή είσοδο στο βάθρο των νικητών είχαμε και στα 3μ. τραμπολίνο της δεύτερης κατηγορίας. Εκεί, ο Θάνος Τσιρίκος ήταν χρυσός με 388.80 βαθμούς, ενώ ο Χρήστος Μορφίδης χάλκινος με 301.25 βαθμούς.
Στο 1μ. τραμπολίνο της κατηγορίας Α’ των αγοριών ο Ανδρόγεως Σαμψάκης – Μπακόπουλος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 407.25 βαθμούς. Στην ίδια κατηγορία και στο ίδιο αγώνισμα ο Θεόφιλος Αυθίνος ήταν 3ος με 337.50 βαθμούς, κρεμώντας το χάλκινο μετάλλιο στο στήθος του.
Στο 1μ. τραμπολίνο της κατηγορίας Β’ των αγοριών ο Αθανάσιος Τσιρίκος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 301.40 βαθμούς, ενώ στην 4η θέση βρέθηκε ο Χρήστος Μορφίδης με 268.65 βαθμούς. Ο αθλητής των Αστεριών Θεσσαλονίκης έχασε το μετάλλιο για λιγότερους από 8 βαθμούς.
Το ασημένιο μετάλλιο στο 1μ. τραμπολίνο κατέκτησε η Μελίτη Ευθυμίου με 271.00 βαθμούς, χάνοντας το χρυσό για 9 βαθμούς από τη Βουλγάρα Ντορζίνα Μπάλεβα.
Όμως, αυτό δεν ήταν το μόνο μετάλλιο για τη νεαρή αθλήτρια του συλλόγου Αργώ, αφού στα 3μ. τραμπολίνο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο συγκεντρώνοντας 283.20 βαθμούς, ενώ στο ίδιο αγώνισμα της Β’ κατηγορίας η Μαριάννα Αθανασάκη ήταν 4η με 216.20 βαθμούς. Η Αθανασάκη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο 1μ. τραμπολίνο της ίδιας κατηγορίας με 233.55 βαθμούς.