Γερμανία: Η Στουτγάρδη στον τελικό του Κυπέλλου

Αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ η ομάδα του Γιάννη Αθανασόπουλου νίκησε με 3-2 την Σβέριν και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας.

του Δημήτρη Τυχάλα

Η Στουτγάρδη στο πρώτο ενάμιση σετ ήταν χωρίς πίεση στο σερβίς και χωρίς μπλοκ για να βρεθεί πίσω στο σκορ με 0-1 και 13-16, αλλά μπόρεσε να ισοφαρίσει, ωστόσο στο τρίτο σετ και πάλι η Σβέριν επικράτησε εύκολα.

Στο δ’ σετ η περσινή πρωταθλήτρια άρχισε να πιέζει, κέρδισε τους 4 από τους 5 συνολικά άσους και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ όπου επικράτησε πανηγυρικά με την Σβέριν να έχει μόλις 29% στην επίθεση (5/17).

Κορυφαία για την ομάδα του Έλληνα τεχνικού σε ένα ακόμη παιχνίδι η Κρίσταλ Ρίβερς με 32 πόντους (31/64 επ., 1 μπλοκ).

Αντίπαλος της στον τελικό (που θα διεξαχθεί στις 16/2 στην SAP Arena του Μανχάιμ) θα είναι η Ντρέσντνερ που νίκησε με 3-1 (25-18, 22-25, 25-19, 25-21) την Σουλ.