Γερμανία: Πρώτο βήμα τίτλου για την Στουτγάρδη

Η ομάδα του Γιάννη Αθανασόπουλου επικράτησε με 3-1 της Σβέριν στον πρώτο τελικό της Bundeslga.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο αγώνας ήταν απόλυτα ισορροπημένος με την Στουτγάρδη να έχει στο πρώτο σετ 5 μπλοκ, αλλά την Σβέριν να απαντά στο δεύτερο με 58^ στην επίθεση και να ισοφαρίζει σε 1-1.
Η ομάδα του Γιάννη Αθανασόπουλου παρά τη μέτρια υποδοχή, μπόρεσε να πάρει και το τρίτο σετ στις λεπτομέρειες (είχε σταθερά από την αρχή προβάδισμα 1-2 πόντων) για να φτάσουμε στο δ’ σετ όπου η Στουτγάρδη ξέφυγε νωρίς (8-15, 11-6, 16-11), αλλά σπατάλησε πολλές κόντρα επιθέσεις για να κλειδώσει το σετ και τη νίκη με την Ντρέβνιοκ (το φινάλε του τελικού ήταν μία δική της μάχη με την Ρίβερς) να φέρνει το σκορ στο 20-18, αλλά δέχθηκε στην επόμενη φάση μπλοκ από την Γουίλχιτ για το 21-18. Η Σβέριν μείωσε σε 24-22, η Σακαμότο μπήκε για το σερβίς και το πρώτο που έκανε χάλασε την υποδοχή της Στουτγάρδης με τον Αθανασόπουλου να καλεί τάιμ άουτ και στην επανέναρξη του αγώνα η Σακαμότο έχασε το σερβίς για να τελειώσει έτσι ο τελικός.
Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων στις 2 Μαΐου στην έδρα της Σβέριν.
Τα σετ: 25-21, 21-25, 25-23, 25-23
Στουτγάρδη (Αθανασόπουλος) Γουίλχιτ 13 (9/33 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ.-32% άριστες), ΜακΚέιτζ 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Πολ 14 (10/26 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ.-20% άριστες), Κέστνερ 2 (0/4 επ., 2 μπλοκ), Ριβερς 21 (20/47 επ., 1 μπλοκ), Ταπ 10 (6/13 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κόσκελο –λ (50% υπ.-20% άριστες) / Μπαγκ, Σχάφερ, Φαν Ντάελεν 1 (1 άσο).
Σβέριν (Κοσλόφσκι) Γκέρτις 6 (6/23 επ., 58% υπ.-37% άριστες), Ντρέβνιοκ 20 (18/35 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χάνκε 2 (2/10 επ.), Ντούμανσιτς 15 (9/20 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Μπέρφιλντ 9 (8/11 επ., 1 μπλοκ),. Άνταμς 13 (10/37 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ 71% υπ.-43% άριστες), Πόγκανι –λ (69% υπ.-47% άριστες) / Σόκμαρι 4 (2/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 60% υ[.-40% άριστες), Μπόνγκαερτς 1 (1/1 επ.), Σακαμότο.