Για μεγάλα πράγματα

Η Ελλάδα ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τη δευτεραθλήτρια Ευρώπης Ολλανδία. Έδειξε όμως ότι είναι ομάδα για μεγάλα πράγματα.

του Άκη Ιωακείμογλου

Με ήττα άρχισε τις υποχρεώσεις της στο World League η Εθνική ομάδα των γυναικών, που έχασε από την Ολλανδία στο Παπαστράτειο με 12-11. Η εμφάνιση της Ελλάδας απέναντι στη δευτεραθλήτρια Ευρώπης έδειξε ότι έχουμε μία ομάδα που είναι για μεγάλα πράγματα. Η Εθνική παίζοντας καλή άμυνα (τρία χαμένα με παίκτη παραπάνω οι Ολλανδές) και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, έκλεισε το οκτάλεπτο με ισχνό προβάδισμα 3-2, μιας και δέχτηκε γκολ από τις φιλοξενούμενες στην εκπνοή της περιόδου σε επίθεση οχτώ δευτερολέπτων. Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι Ολλανδές έκαναν την ανατροπή γυρίζοντας σε ζώνη την άμυνά τους, κάτι που μπλόκαρε τις Ελληνίδες διεθνείς. Με επιμέρους σκορ 2-4 η Ολλανδία προηγήθηκε με γκολ στο ημίχρονο του παιχνιδιού. Η Εθνική μας έκανε πολύ μεγάλη εμφάνιση στο τρίτο οκτάλεπτο. Μπορεί να μην ξεκίνησε καλά και το 5-6 να πήγε δύο φορές στο +2 (5-7 και 7-9), όμως σε εκείνο το σημείο έγινε η μεγάλη ανατροπή. Με ένα σερί 3-0 στα τελευταία τέσσερα λεπτά περίπου η Ελλάδα πήρε ξανά προβάδισμα με 10-9. Στην τελευταία περίοδο οι διεθνείς μας δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, οι Ολλανδές απάντησε με ένα σερί 0-3 και δυόμισι λεπτά πριν το φινάλε προηγήθηκαν με 10-12. Η Εθνική μας μείωσε σε 11-12 ενάμισι λεπτό πριν την εκπνοή και είχε ευκαιρία σε επίθεση με παίκτη παραπάνω στα τελευταία 15 δευτερόλεπτα να ισοφαρίσει, όμως το τελευταίο σουτ από την Αβραμίδου ήταν άστοχο. Στον πάγκο της Εθνικής μας δεν έκατσε ο Γιώργος Μορφέσης, που ήταν τιμωρημένος αλλά ο συνεργάτης του, Στέφανος Λέανδρος.

Ελλάδα-Ολλανδία 11-12
Οκτάλεπτα 3-2, 2-4, 5-3, 1-3
Ελλάδα (Λέανδρος) Τσουκαλά 3, Ρουμπέση 3, Μ. Πλευρίτου 2, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου, Β. Διαμαντοπούλου
Ολλανδία (Χαβένγκα) Ντ. Χένε 3, Μένχες 2, Α. Χένε 2, Νιχάους, Φαν ντε Σλουτ, Κλάασεν, Στόμχορστ