Για πρώτη φορά τη φανέλα ο Πολωνός

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2014, Μίχαλ Κιατκόφκσι είχε πάρει μέρος σε έντεκα γκραν τουρ αλλά δεν είχε φορέσει ποτέ τη φανέλα του πρωτοπόρου της γενικής κατάταξης. Αυτό έλαβε τέλος την Κυριακή μετά το δεύτερο ετάπ του Γύρου της Ισπανίας.

του Στέφανου Σουλιώτη

Το τέλος του πρώτου ετάπ βρήκε τον Πίτερ Κέναφ να φοράει τη φανέλα του πρωτοπόρου της γενικής κατάταξης καθώς η Σκάι ήταν η νικήτρια στην ομαδική χρονομέτρηση. Στη βρετανική ομάδα παράμεινε η κόκκινη φανέλα και μετά το τέλος του δεύτερου ετάπ. Ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής Μίχαλ Κιατκόφσκι ντύθηκε στα κόκκινα μιας και τερμάτισε τέταρτος στον αγώνα της Κυριακής, ενώ νικητής του δεύτερου ετάπ αναδείχθηκε ο Τζιάνι Μίρσμαν. Η διαδρομή ξεκίνησε από την Ουρένσε και μετά από 160,8χλμ. οι αθλητές τερμάτισαν στη Μπαϊόνα. Η απουσία σημαντικών σπρίντερ από τη γραμμή εκκίνησης της 71ης Βουέλτα οδήγησε αθλητές να δοκιμάσουν επιθέσεις στα τελευταία 40χλμ. εκτιμώντας πως η νίκη μπορεί να κριθεί σε ξεκόλλημα και όχι σε μαζικό σπριντ. Ο Φιλίπ Ζιλμπέρτ έκανε την κίνησή του και κατάφερε να πιάσει τους τρεις που είχαν αποσπαστεί. Παρά την κινητικότητα που παρουσιάστηκε στους πρωτοπόρους, το πελοτόν τους απορρόφησε στα 16χλμ. πριν το φινάλε. Στο τελευταίο χιλιόμετρο οι συναθλητές του Μίρσμαν τον έβγαλαν σε ιδανική θέση για το σπριντ, με τον Βέλγο να μην τους απογοητεύει και να σημειώνει την πρώτη του νίκη σε γκραν τουρ. Δεύτερος τερμάτισε ο Μίκαελ Σβάρτσμαν και τρίτος ο Μάγκνους Κορτ Νίλσεν. Το τρίτο ετάπ έχει αφετηρία το Μαρίν και τερματισμό το Μιραντόρ ντε Εθάρο. Το μήκος φτάνει τα 170χλμ. και οι αθλητές θα τερματίσουν σε ανηφόρα.