Αποστολή Γκουανγκτζού 2019: Για την 7η θέση θα παίξει η Εθνική

Η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών δεν κατάφερε να σταθεί απέναντι στη Ρωσία αποτέλεσμα να ηττηθεί 13-4 και να παίζει πλέον για την 7η θέση.

Οι Ρώσίδες ήταν κσλύτερες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ομάδα του Γιώργου Μορφέση. Στο πρώτο οκτάλεπτο το σκορ ήταν 2-0 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 4-1 με την Εθνική να σημειώνει το πρώτο της γκολ 10:12 από την έναρξη του αγώνα με την Ασημάκη στην παίκτρια παραπάνω, όταν και μείωσε 3-1. Αυτό ήταν και το πιο κοντινό που βρέθηκε η ελληνική ομάδα στη ρωσική. Στο δεύτερο ημίχρονο το επί μέρους σκορ ήταν 3-9 με την Εθνική να έχει σε όλο τον αγώνα 4/30 σουτ στην εστία και 3/6 στην παίκτρια παραπάνω ενώ οι Ρωσίδες είναι 13/36 και 3/6 αντίστοιχα.
Η ελληνική ομάδα περιμένει τη χαμένη από την αναμέτρηση Ολλανδία – Ιταλια που ακολουθεί για να μάθει την αντίπαλη της στο παιχνίδι για την 7η θέση. Θυμίζουμε ότι και το 2017 στη Βουδαπέστη η Εθνική γυναικών ολοκλήρωσε στην 7η θέση.

Οκτάλεπτα 0-2, 1-2, 2-4, 1-5
Ελλάδα (Μορφέσης) Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Πλευρίτου 2.
Ρωσία (Γκαϊντούκοφ) Μπέρσνεβα 3, Προκοφίεβα 1, Κρίμοβα 3, Γκορμπούνοβα 1, Σομπόλεβα 2, Ιβάνοβα 1, Ριζίκοβα 2