Αποστολή Βουδαπέστη: Για την 7η θέση θα αγωνιστεί η Εθνική

Την 7η θέση θα διεκδικήσει η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καθώς πριν από λίγο ηττήθηκε από τη Σερβία

Βουδαπέστη Πηνελόπη Γκιώνη – [email protected]
φωτογραφίες Στεφανία Ντόκου – sportsimages.gr

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου κόντρα σε μια υπερδύναμη όπως η Σερβία, στάθηκε καλά παρά την απογοήτευση του αποκλεισμού από τα ημιτελικά. Οι Σέρβοι πήραν τη νίκη γιατί λειτούργησαν εξαιρετικά στη θέση του φουνταριστού βρίσκοντας το δρόμο προς τα ελληνικά δίχτυα με εξαιρετικά ποσοστά.
Η Σερβία ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 3-1 στο 2:09 πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου, όμως με γκολ του Γενηδουνιά και του Κολόμβου το σκορ έκλεισε στο 3-3.
Στη δεύτερη περίοδο, η Εθνική προηγήθηκε με τον Βλαχόπουλο 4-3, όμως Ντέντοβιτς κι Μάντιτς έβαλαν και πάλι τη Σερβία μπροστά στο σκορ με 5-4. Παπαναστασίου και Μίτροβιτς διαμόρφωσαν το 6-5 του ημιχρόνου υπέρ της Σερβίας.
Η ομάδα του Σάβιτς, πήγε τη διαφορά στο +3 στην τρίτη περίοδο δίχως να σκοράρουν στον παίκτη παραπάνω. Στο τέταρτο οκτάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα με το τελικό σκορ να είναι 12-9 υπέρ των Σέρβων.
Νωρίτερα η Ιταλία νίκησε τη Ρωσία 14-12 και θα αντιμετωπίσει τη Σερβία για την 5η θέση ενώ η Ελλάδα θα παίξει με τη Ρωσία την Κυριακή (15:30) για την 7η.
Οκτάλεπτα 3-3, 3-2, 4-2, 2-2
Σερβία (Ντέγιαν Σάβιτς) Μάντιτς 1, Ντέντοβιτς 3, Βίτσο 2, Φιλίποβιτς 2, Πρλαΐνοβιτς 1. Μίτροβιτς 3.
Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος) Γενηδουνιάς 1, Παπαναστασίου 1, Αργυρόπουλος 1, Κολομβος 2, Βλαχόπουλος 3, Φουντούλης 1.