ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Γιάννος-Ρίζος και Χαλδαίου κυπελλούχοι Ελλάδας

Ο Ηλίας Γιάννος-Ρίζος και η Μαρία Χαλδαίου ήταν αυτοί που ξεχώρισαν στο κύπελλο εφήβων-νεανίδων στο ξίφος ασκήσεως.

του Θανάση Σταθόπουλου

Η 19χρονη Μαρία Χαλδαίου πραγματοποίησε μια εμφατική πορεία μέχρι την κορυφή του βάθρου στους αγώνες που διεξήχθησαν στο εντυπωσιακό, για τα ελληνικά δεδομένα, ΟΞΙΦ Αρένα, καθώς μετά από 6/6 που έκανε στο πουλ στη συνέχεια έφτασε μέχρι τον τελικό επικρατώντας της Αριάδνης Νάσκαρη (ΟΞ. Γλυφάδας) με 15/4. Νωρίτερα επικράτησε της 15χρονης Γεωργίας Γάβρου (ΟΞΙΦ Φλώρινας) με 15/1, στα προημιτελικά κέρδισε την Κωνσταντίνα Σαϊτάνη (ΠΑΟ) με 15/7, ενώ ένα βήμα πριν από τον τελικό κέρδισε και τη Γεωργία Κετσετζή με 15/2. Στο βάθρο μαζί με τις Χαλδαίου και Νάσκαρη ανέβηκαν και οι δύο ξιφομάχοι της Φλώρινας Κετσετζή και Παναγιώτα Νικολαΐδου.

Στην κατηγορία των εφήβων ο Ηλίας Γιάννος-Ρίζος επικράτησε στον τελικό του επίσης εξαιρετικού Γιώργου Μανωλίκα (Ακαδημία Ξιφασκίας Αθηνών), προερχόμενος από τις έξι σερί νίκες στο πουλ, αλλά και από εντυπωσιακές εμφανίσεις στα νοκ-άουτ. Πιο αναλυτικά ο Γιάννος-Ρίζος στους “16” κέρδισε τον Νίκο Τριβιζά (Δαμοκλής) με 15/5, στα προημιτελικά επικράτησε του Κωνσταντίνου Σταματόπουλου (ΟΞ. Γλυφάδας) με 15/12, ενώ στον ημιτελικό κέρδισε και τον Δημήτρη Μοσχόπουλο (ΟΞΙ Φλώρινας) με 15/9. Μαζί με τους δύο φιναλίστ, στο βάθρο βρέθηκαν και οι Δαμιανός Μαυρίδης (ΑΟΞ. Αιγάλεω) και Δημήτρης Μοσχόπουλος (ΟΞΙ Φλώρινας).
Μια ημέρα νωρίτερα διεξήχθη και το κύπελλο παμπαίδων-παγκορασίδων στο ξίφος ασκήσεως, αλλά και αναπτυξιακοί αγώνες σε μικρότερες ηλικιακές κατηγορίες.

Στις παγκορασίδες κυπελλούχος Ελλάδος αναδείχθηκε η Βασιλική Τάγη (Ακαδημία Ξιφασκίας Αθηνών), η οποία επικράτησε στον τελικό της Μαρίας Λαΐου (ΟΞ. Γλυφάδας) με 10/4, ενώ στους παμπαίδες τον τίτλο κατέκτησε ο Ξενοφών Αντωνίου (Ακαδημία Ξιφασκίας Αθηνών) κερδίζοντας στον τελικό των Κωνσταντίνο Αδαμάκη με 10/2.