Γύρος Ιταλίας: Ο Καράπας και το Εκουαδόρ γιορτάζουν μία μεγάλη νίκη

Δεν έγινε η έκπληξη στο 21ο και τελευταίο ετάπ ατομικής χρονομέτρησης ως προς την πρώτη θέση και έτσι ο Ρίτσαρντ Καράπας αναδείχθηκε ως ο μεγάλος νικητής του 102ου ποδηλατικού γύρου Ιταλίας, κάτι που ίσως ούτε ο ίδιος περίμενε.

του Παναγιώτη Βότση

Γενική κατάταξη – ρόζ φανέλα
Ο 26χρονος Εκουαδοριανός ξεκίνησε το γύρο πριν από τρεις εβδομάδες με βασικό στόχο να βοηθήσει τον αρχηγό της ομάδας Μόβισταρ, Μικέλ Λάντα. Στην πορεία όμως έδειξε ότι ήταν σε καλύτερη κατάσταση από το Λάντα: η πρώτη ένδειξη ήταν η νίκη στο 4ο ετάπ και η απόδειξη ήταν η νίκη στο 14ο ετάπ που τον ανέβασε στην κορυφή της γενικής κατάταξης, στην οποία άντεξε μέχρι το τέλος. Με τη νίκη αυτή δεν έβαλε μόνο το όνομά του στην ποδηλατική ιστορία, αλλά και τη χώρα του, για την οποία κατέγραψε την παρθενική νίκη σε γκραντ τουρ.
Η δεύτερη θέση του βάθρου πήγε ήταν αυτή που έδωσε μεγάλη χαρά στους θεατές στη Βερόνα, αφού ο Βινσέντζο Νιμπάλι κατάφερε να ανεβάσει ξανά την Ιταλία στο βάθρο, μετά την 3η θέση που είχε κερδίσει ο ίδιος το 2017. Η διαφορά που είχε να καλύψει για να φτάσει τον Καράπας ήταν 1’54 και κατάφερε να τη μειώσει 49 δευτερόλεπτα για να προκύψει το 1’05 που θα γραφτεί στα στατιστικά βιβλία.
Η μεγάλη μάχη για την τρίτη θέση μεταξύ του Μικέλ Λάντα και του Πρίμοζ Ρόγκλιτς έβγαλε νικητή το δεύτερο. Ο ποδηλάτης βουνού δεν κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά που είχε κόντρα στον καλό σπριντερ Ρόγκλιτς, ο οποίος είχε κερδίσει τις δύο προηγούμενες ατομικές χρονομετρήσεις και είχε ξεκάθαρο προβάδισμα στο τελευταίο ετάπ. Η τελική τους διαφορά ήταν μόλις 5 δευτερόλεπτα, τα οποάι δεν επέτρεψαν στον Ισπανό να επαναλάβει την 3η θέση του 2015. Να σημειωθεί ότι η τέταρτη θέση τον στοιχειώνει στα γκραντ τουρ, αφού την ίδια θέση είχε πάρει και το 2017 στο γύρο Γαλλίας.

Κατάταξη σπριντ – φανέλα κυκλάμινου
Στις υπόλοιπες κατατάξεις δεν υπήρξε κάποια αλλαγή στους κορυφαίους. Ο Γερμανός Πασκάλ Άκερμαν έδειξε ψυχή και παρά τη άσχημη πτώση του στο 10ο ετάπ, η οποία έδωσε ευκαιρία στον Αρνό Ντεμάρ να προηγηθεί για 7 ετάπ, κατάφερε να επανέλθει στην κορυφή της κατάταξης του σπριντ. Το τελικό σκορ: 226 πόντοι για τον Άκερμαν έναντι 213 για τον Ντεμάρ, ενώ τρίτος ήταν ο Ιταλός Νταμιάνο Τσίμα.

Κατάταξη βουνού – μπλε φανέλα
Ο Ιταλός Τζούλιο Τσικόνε ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στην κατάταξη βουνού από την αρχή μέχρι το τέλος, πλήν του 12ου ετάπ, αφού πήρε τη νίκη με 267 βαθμούς έναντι 115 του συμπατριώτη του Φάουστο Μασνάντα. Το τρία στα τρία κατάφεραν οι Ιταλοί, αφού ακολούθησε τρίτος ο Νταμιάνο Καρούσο.

Κατάταξη νέων κάτων των 25 – λευκή φανέλα
Ο Μιγκέλ Άνχελ Λόπεζ μπορεί να μην επανέλαβε την περσινή τρίτη θέση στη γενική κατάταξη (τερμάτισε 7ος) κατάφερε όμως να υπερασπιστεί τη λευκή φανέλα που φόρεσε πέρυσι. Ακολούθησε ο Ρώσος Πάβελ Σιβάκοβ και ο Βρετανός Χιου Κάρθι.

Για την ιστορία το τελευταίο 21ο ετάπ κέρδισε ο Αμερικανός Τσαντ Χάγκα σε χρόνο 22’07. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής, Ρίτσαρντ Καράπας, αφού τερμάτισε, χρονικά τελευταίος, δήλωσε με δάκρυα στα μάτια : «Δεν ξέρω τι να πω, τα συναισθήματα είναι μοναδικά. Είναι είναι ο μεγαλύτερος θρίαμβος που έχω καταφέρει στη ζωή μου. Πέρα από όνειρο, είναι η ανταμοιβή για όλη τη σκληρή δουλειά που έχω κάνει εγώ και η ομάδα μου. Ανυπομονώ να δω τους γονείς μου, είναι μοναδική στιγμή.» Με αυτή τη δήλωση κλείνουμε την αυλαία μέχρι και το επόμενο γκραντ τουρ, το γύρο της Γαλλίας τον Ιούλιο.