ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Γύρος Ρόδου: Πρώτος Έλληνας ο Χριστάκος μετά το 3ο ετάπ

Την τρίτη μέρα του ποδηλατικού αγώνα (10/04) ο Κρίστιαν Κοχ αναδείχθηκε νικητής του ετάπ και ο Δημήτρης Χριστάκος βρέθηκε στην πρώτη, από τα μέλη της ελληνικής ομάδας.

Το τρίτο ετάπ του γύρου της Ρόδου ήταν απόστασης 150 χιλιομέτρων, ξεκινούσε από την πόλη του νησιού και κατέληγε στη Μαρίτσα. Στην πρώτη θέση τερμάτισε ο Γερμανός Κοχ με 3:51:34. Δεύτερος τερμάτισε ο Φρέντρικ Βέρσνες και τρίτος ο Σταν Βαν Τριχτ χωρίς χρονική διαφορά.

Τα μέλη της ελληνικής ομάδας τερμάτισαν στην 38η θέση με τον Δημήτρη Χριστάκο, στην 81η με τον Παναγιώτη Χριστόπουλο, στην 94η με τον Πολυχρόνη Τζωρτζάκη, στην 95η με τον Αιμιλιάνο Βίλα, ενώ οι Χρήστος Βολικάκης και Πάνος Καραβίτσης δεν έφτασαν στον τερματισμό (DNF). Στην κατάταξη των νέων ο Χρηστάκος βρίσκεται στην 12η θέση ενώ στην γενική έχει καταλάβει την 39η η οποία αποτελεί και την καλύτερη στην ομάδα .

Σήμερα διεξάγεται το τρίτο και τελευταίο ετάπ με μια απόσταση 153,5 χιλιομέτρων που ξεκινάει στην πόλη του νησιού και καταλήγει στο Άφαντο.