Γύρος Ρόδου: Φινάλε με 16η θέση για την Εθνική

Σήμερα πραγματοποιήθηκε το 4ο και τελευταίο ετάπ του γύρου της Ρόδου με τον νεαρό Δημήτρη Χριστάκο αλλά και τον Περικλή Ηλία να ξεχωρίζουν για τα ελληνικά χρώματα.

Ο Εσθονός Καρλ Πάτρικ Λάουκ ήταν ο νικητής του τελευταίου ετάπ για λογαριασμό της ομάδας Pro Immo Nicolas Roux, μπροστά από το Δανό Φρέντρικ Ντβέρσνες ο οποίος όμως ήταν ο μεγάλος νικητής της γενικής κατάταξης, όπως και η ομάδα του, η Coop, στην κατάταξη ομάδων. Στο 4ο ετάπ 153.5χλμ από τη Ρόδο στην Αφάντου ο Περικλής Ηλίας τερμάτισε στην 26η θέση για την Attica Regional Team, ο Μιλτιάδης Γιαννούτσος στην 38η για την ελληνική ομάδα του Αιόλου και για άλλη μία φορά ο Δημήτρης Χριστάκος ήταν ο καλύτερος από την Εθνική ομάδα στην 61η θέση. Ο Έλληνας ποδηλάτης κατέκτησε και τη 13η θέση στη κατάταξη των νέων. Τα υπόλοιπα μέλη της Εθνικής τερμάτισαν στην 72η θέση (Καστραντάς), στην 78η (Τζωρτζάκης), στην 84η (Βίλα) και στην 85η (Χριστόπουλος). Μετά το DNF στο 3ο ετάπ δεν συμμετείχαν στο 4ο οι Καρατσιβής και Βολικάκης.

Διακρίσεις κατέκτησαν οι Κύπριοι Ανδρέας Μιλτιαδης και Αλέξανδρος Αγρότης οι οποίοι πέρα από την 15η και 21η θέση αντίστοιχα στο τελευταίο ετάπ κατέκτησαν τη φανέλα της κατάταξης βουνού (Μιλτιάδης) και τη 10η θέση στη γενική κατάταξη (Αγρότης). Ο Ηλίας, ο οποίος προετοιμάζεται για τα παγκόσμια κύπελλα της ορεινής ποδηλασίας, στην κατάταξη βουνού πήρε την 9η θέση και είχε την καλύτερη παρουσία στη γενική κατάταξη μεταξύ των Ελλήνων με την 29η θέση. Στη γενική κατάταξη ακολούθησαν οι Γιαννούτσος (32η), Χριστάκος (40η), Ιλιάδης (73η), Χριστόπουλος (64η), Βίλα (86η), Τζωρτζάκης (97η), Παπασταματάκης (101η) και Βορριάς (102η). Ακολουθούν τα τελικά αποτελέσματα: