Γκελαούζος – Πετρουλάκη οι νικητές στο Μαραθώνιο

Ένας εξαιρετικός Κώστας Γκελαούζος και το φαβορί Ελευθερία Πετρουλάκη ήταν αυτοί που επικράτησαν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα μαραθωνίου δρόμου.

Έχοντας ακόμα φρέσκο το μαραθώνιο του Βερολίνου στα πόδια του, όπου έκανε ατομικό ρεκόρ με 2:18:37, ο Γκελαούζος έκανε εξαιρετική κούρσα και ατομικό ρεκόρ στη διαδρομή του Μαραθωνίου για να τερματίσει σε 2:19:02. Νικητής στον αγώνα ο 42χρονος Τζον Κόμεν (Κένυα) με 2:16:34 και δεύτερος ο Φελισιέν Μουχιτίρα (Κένυα) με 2:16:43. Δεύτερος Έλληνας ο Παναγιώτης Καραΐσκος με 2:26:78 και τρίτος ο Χάρης Πιτσιώλης με 2:27:31. Η επίδοση του Γκελαούζου είναι η δεύτερη καλύτερη όλων των εποχών μετά το 2:17:56 του Νίκου Πολιά που είναι το ρεκόρ διαδρομής.
Στις γυναίκες, πρώτη στο πανελλήνιο αλλά και στη γενική αφού δεν υπήρχαν ελίτ δρομείς, ήταν η Ελευθερία Πετρουλάκη με 2:45:50. Στη δεύτερη θέση ολοκλήρωσε η Κατερίνα Ασημακοπούλου σε 3:02:31 και τρίτη ήταν η Παναγιώτα Βλαχάκη με 3:04:27 στον πρώτο της μαραθώνιο από το 2016.
O νικητής των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004, Στέφανο Μπαλντίνι ολοκλήρωσε στην 98η θέση τρέχοντας σε 2:57:07.