Γλυκόπικρη γεύση για την Σπύρου

Γλυκόπικρη γεύση άφησε ο αγώνας στην Λιόν στην νεαρή δρομέα Βασιλεία Σπύρου που κατάφερε νέο πανελλήνιο ρεκόρ αλλά δεν πήρε την πρόκρισή που ζητούσε.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Η 16χρονη αθλήτρια κατάφερε στον χθεσινό της αγώνα στην Λιόν να βελτιώσει το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ στα 3000μ. που ήταν 9:34.39 από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ18 του Γκιόρ τον περσινό Ιούλιο και το έριξε κατά τέσσερα δευτερόλεπτα, στα 9:30.60. Φετινός της στόχος είναι η συμμετοχή της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 στο Μπόρας με το όριο να είναι στα 9:30.00, επίδοση που όπως φάνηκε είναι απόλυτα εντός των ικανοτήτων της, ενώ αν το καταφέρει θα είναι πιθανότατα η μικρότερη σε ηλικία του αγωνίσματος. Η ίδια, μιλώντας στο Sportsfeed, δήλωσε ιδιαίτερα χαρούμενη για το νέο πανελλήνιο ρεκόρ ενώ για το όριο υποστήριξε πως τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμη: «Είμαι πάρα πολύ χαρούμενη, ένιωθα πολύ καλά στην κούρσα! Παρ’ όλα αυτά μένει μια γλυκόπικρη γεύση αφού έχασα το όριο για τόσο λίγο αλλά τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμη. Τώρα, θα συνεχίσουμε στα πανελλήνια πρωταθλήματα και ναι, φυσικά ο πρώτος στόχος είναι το όριο».
Επόμενος αγώνας της Σπύρου θα είναι στο πανελλήνιο πρωτάθλημα της Κατερίνης ενώ θα αγωνιστεί και στα πανελλήνια πρωταθλήματα Κ23 και Κ18 τον Ιούλιο.