Γκιόρ 2018 (αποστολή): Γλυκόπικρο φινάλε στο ευρωπαϊκό παίδων – κορασίδων

Η τελευταία μέρα του ευρωπαικού πρωταθλήματος έφερε χαρμολύπη στην ελληνική ομάδα και έκλεισε με καινούργια ρεκόρ. Χαρά που η αποστολή τους είχε μια πολύ καλή εμφάνιση σε αυτό το πρωτάθλημα αλλά και λύπη αφού σήμερα κάποιοι αθλητές δεν πέτυχαν τις προσδοκίες τους.

Γκιόρ Πηνελόπη Γκιώνη

Η μέρα ξεκίνησε με τους Αντώνη Σάντα και Σωτήρη Χύτα στον τελικό του άλματος επί κοντώ με τους δύο Έλληνές να ολοκληρώνουν τους αγώνες του στην όγδοη και στην δέκατη θέση αντίστοιχα και τον απίστευτο Νορβηγό να παίρνει το χρυσό με ρεκόρ αγώνων και να κερδίζει δύο μετάλλια σε δύο εντελώς διαφορετικά αγωνίσματα στην ίδια διοργάνωση. Στην συνέχεια, η Σπυριδούλα Καρύδη έχασε για μόλις δύο εκατοστά το μετάλλιο και καταλήγοντας τέταρτη στην κατάταξη, καταφέρνοντας όμως να σπάσει το πανελλήνιο ρεκόρ ενώ η ταλαντούχα Ισπανίδα Μαρία Βιθέντε κατέκτησε το χρυσό και προσέθεσε ακόμη ένα ρεκόρ στην λίστα της (ρεκορ αγώνων, 13.95μ.). Στον ακοντισμό η Ελίνα Τζένγκο, κάνοντας τρεις άκυρες βολές και με καλύτερη βολή στα 53.84μ. με νικήτρια την Λευκορωσίδα Αλιαξάντρα Κονσίγια με βολή στα 56.71μ. ενώ στο άλμα εις ύψος η Παναγιώτα Δόση δεν κατάφερε να φτάσει τις προσδοκίες ολοκληρώνοντας τον αγώνα στο 1.79μ. και νικήτρια την Ουκρανή Γιαροσλάβα Μαχουκίκι φτάνοντας τα 1.94μ. Τελευταία ελληνική παρουσία ήταν η Σοφία Κεσσίδη στην δισκοβολία που κατετάγη έβδομη μετά από βολή στα 47.03μ. και έδωσε υπόσχεση για μετάλλιο στους Ολυμπιακούς νέων ενώ πρώτη αναδείχθηκε η Ρωσίδα Βιολέττα Ινιάτεβα με 54.56μ.
Η γενική εικόνα της Εθνικής μόνο θετική θα μπορούσε να χαρακτηριστεί αφού όλοι οι αθλητές προσπάθησαν για το καλύτερο και κατάφεραν πολλά. Ο απολογισμός κλείνει στα τέσσερα μετάλλια και την Ελλάδα στη 13η θέση της κατάρταξης των πλασαρισμάτων στην οκτάδα κάθε αγωνίσματος.