Γύρος Γαλλίας: Δύο ετάπ από τη νίκη ο Ρόγκλιτς

Καμία μεταβολή δεν υπήρξε στην κατάταξη του Γύρου της Γαλλίας κατά τη διάρκεια του 19ου ετάπ όπως άλλωστε ήταν αναμενόμενο σε μια επίπεδη διαδρομή.

του Σούλη Μέζου

Ο Πρίμοζ Ρόγκλιτς συνεχίζει να προηγείται με 57 δευτερόλεπτα από τον Τάντεγ Πογκάτσαρ και 1:27 από τον Μιγκέλ Άνχελ Λόπεζ. Πολύ δύσκολα θα αλλάξει κάτι καθώς έχει απομείνει η ατομική χρονομέτρηση σε διαδρομή 36,2 χιλιομέτρων στα βουνά και τα 122 χιλιόμετρα της Κυριακής με τον τερματισμό στα Ηλύσια Πεδία.
Νικητής στο σημερινό ετάπ ήταν ο Δανός Σόρεν Κραγκ που κέρδισε ετάπ για δεύτερη φορά στο φετινό Γύρο.
Ωστόσο η είδηση της ημέρας ήταν το επεισόδιο που υπήρξε με το ποδήλατο του Ρόγκλιτς. Οι διοργανωτές είχαν την υπόνοια για μηχανικό ντόπινγκ και όπως είχαν το δικαίωμα πήραν το ποδήλατο από τον Σλοβένο και το διέλυσαν παρά το γεγονός ότι το πέρασαν από ακτίνες Χ και δεν εντοπίστηκε κανένας βοηθητικός μηχανισμός. Η ομάδα του Ρόγκλιτς (Jumbo Visma) διαμαρτυρήθηκε ότι υπέστη ζημιά το ποδήλατο, κάτι που διέψευσαν οι διοργανωτές.