Γύρος Ισπανίας: Συνεχίζει πρώτος ο Ρόγκλιτς

Στο τρίτο ετάπ του ποδηλατικού Γύρου της Ισπανίας νικητής αναδείχθηκε ο Ιρλανδός Νταν Μάρτιν, ενώ στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης παραμένει ο Πρίμοζ Ρόγκλιτς, διατηρώντας την κόκκινη φανέλα.

της Σωτηρίας Στασινού

Οι ποδηλάτες σήμερα διένυσαν για τρίτη συνεχόμενη μέρα μία ημι-ορεινή διαδρομή 166,1 χιλιομέτρων από το Λοντόσα μέχρι και τη λίμνη Νέγκρα ντε Βινουέσα.

Ο ποδηλάτης της Israel Start Up Nation Νταν Μάρτιν τερμάτισε πρώτος στο σημερινό ετάπ, σε χρόνο 4:27.39 κερδίζοντας έτσι το δεύτερό του ετάπ στην Βουέλτα μετά το 2011. «Έχω έρθει τόσο κοντά στο να κερδίσω αυτή τη χρονιά. Απλά ήθελα να κερδίσω ένα ετάπ για αυτή την ομάδα γιατί είναι πολύ καλοί απέναντί μου. Αυτή η νίκη είναι αφιερωμένη σε ένα της κομμάτι σε εκείνους», δήλωσε συγκινημένος μετά το ετάπ. Με πολύ μικρή διαφορά στον τερματισμό, στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Πρίμοζ Ρόγκλιτς και στη τρίτη ο  Ρίτσαραντ Καράπαζ.

Η ίδια τριάδα βρίσκεται πρώτη και στην γενική κατάταξη αλλάζοντας μόνο οι θέσεις του Πρίμοζ, ο οποίος βρίσκεται στην πρώτη θέση  με χρόνο 12:37.24 και του Νταν, ο οποίος βρίσκεται από πίσω του, στη δεύτερη θέση με 5 δευτερόλεπτα διαφορά. Ο ποδηλάτης της INEOS είναι τρίτος στην κατάταξη με 13 δευτερόλεπτα διαφορά.

Επιπλέον, ο ποδηλάτης Τιμπότ Πινότ ο οποίος ήταν ήδη 25 λεπτά πίσω στην γενική κατάταξη, αποχώρησε από τον Γύρο της Ισπανίας μετά από ενοχλήσεις που είχε στην πλάτη του. Ο υπεύθυνος της ομάδας Groupama – FDJ ανακοίνωσε ότι ο αθλητής δεν έχει αναρρώσει ακόμα εντελώς από την πτώση του στον Γύρο της Γαλλίας τον Αύγουστο.

Αύριο οι ποδηλάτες θα αγωνιστούν σε μία φλατ διαδρομή 191,7χλμ από το Γκαράι Νομάντια μέχρι την περιοχή Εχέα ντε λος Καμπαλιέρος.