ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Γύρος Ιταλίας: Νικητής ο Γκεογκέγκαν Χαρτ!

Ο συναρπαστικός ποδηλατικός Γύρος της Ιταλίας ολοκληρώθηκε πριν από λίγο με θριαμβευτή τον Βρετανό Τάο Γκεογκέγκαν Χαρτ.

Στο τελευταίο ετάπ (21ο) του αγώνα που ήταν ατομικής χρονομέτρησης 15,7 χιλιομέτρων στο Μιλάνο, ο Φιλίπο Γκανά ήταν ο νικητής ολοκληρώνοντας σε 17:16. Αρκετά πίσω έμειναν οι Βίκτορ Καμπενάερτ (+31 δευτερόλεπτα) και Ρόχαν Ντένις (+32).
Το ενδιαφέρον ωστόσο ήταν στη γενική κατάταξη καθώς Τζάι Χίντλι της Sun web και Τάο Γκεογκέγκαν Χαρτ της Ineos ξεκινούσαν με με μηδέν διαφορά μεταξύ τους το τελευταίο ετάπ.
Ο Χαρτ ήταν εκπληκτικός στην ατομική χρονομέτρηση αφήνοντας πίσω τον Χίντλι 39 δευτερόλεπτα και έχοντας συνολικά 85:40:21 πήρε τη ροζ φανέλα σπίτι του κατακτώντας τη νίκη στο Γύρο της Ιταλίας.
Για τον 25χρονο Χαρτ που πέρσι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το Γύρο Ιταλίας αυτή είναι η μεγαλύτερη διάκριση της καριέρας του καθώς μέχρι πριν από λίγες ώρες, η 20η θέση στο Γύρο της Ισπανίας ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει.