Αποστολή Μελβούρνη: Η Κένιν επικράτησε επί της σκιάς της Μπάρτι

Η Αμερικανίδα είναι η πρώτη που παίρνει το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό των γυναικών μετά από νίκη-έκπληξη κόντρα στην Αυστραλή Ας Μπάρτι.

Μελβούρνη Παναγιώτης Βότσης

Το τελικό σκορ ήταν 7-6(6), 7-5 υπέρ της Σοφίας Κένιν. Η Ας Μπάρτι σήμερα είχε στιγμές διαύγειας αλλά στο σύνολο είχε μία αρκετά ασταθή παρουσία με 36 αβίαστα λάθη, πολλά από τα οποία ήταν σε κρίσιμες στιγμές του αγώνα όπως στο τάι μπρέικ του πρώτου σετ και στην ευκαιρία της για σετ πόιντ στο 5-4 του δεύτερου σετ. Η Κένιν από την άλλη έδειξε την αγωνιστικότητά της και την ψυχραιμία της αποκρούοντας δύο σετ πόιντ στο πρώτο σετ και άλλα δύο στο δεύτερο για να πάρει τελικά τη νίκη χωρίς να αναγκαστεί να παίξει το τρίτο και καθοριστικό σετ. Να σημειωθεί ότι η αναμέτρηση έγινε σε ιδιαίτερα δύσκολες συνθήκες καύσωνα.

Η 22χρονη Σοφία Κένιν θα συμμετάσχει το Σάββατο στον πρώτο τελικό γκραν σλαμ της καριέρας της κόντρα στη νικήτρια του αγώνα της Χάλεπ με τη Μουγκουρούθα.