ΤΖΟΥΝΤΟ

Χάλκινο η Τελτσίδου

Η πρώτη μεγάλη διάκριση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τζούντο U-23 στο Βρότσλαβ, ήρθε από τη Λίζα Τελτσίδου

του Ηλία Τάταλα

Η αθλήτρια του ΕΟΣ Αχαρνών κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των -63 κιλών με απολογισμό τεσσάρων νικών και μίας ήττας. Η Τελτσίδου νίκησε αρχικά την Πολωνή Τάλατς με waza ari και την Στουπ από την Ολλανδία με ippon σε 2:34. Στον προημιτελικό ηττήθηκε από τη Λευκορωσία Κοζανόι στον εξτρά χρόνο και έπεσε στη διαδικασία των ρεπεσάζ. Εκεί πήρε δύο μεγάλες νίκες, αρχικά κόντρα στη Ουκρανή Ιλκίβ με ippon σε 2:38 και στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο απέναντι στη Γερμανή Μπρένινγκερ με ippon σε 2:36.

Οι διακρίσεις δεν τελειώνουν εδώ καθώς μετάλλιο έχει εξασφαλίσει και ο Ρομάν Μουστόπουλος που έχει προκριθεί στον τελικό των -81 κιλών και θα κοντραριστεί με τον Ρώσο Λαπινάγκοφ. Για να φτάσει να διεκδικεί την πρώτη θέση, ο Μουστόπουλος νίκησε διαδοχικά τους Κβιατκόφσκι (Πολωνία),  Ντόσεν (Σερβία), Ρέσελ (Γερμανία) και Καλμουρζάεφ (Ρωσία), όλους με ippon.

Στα -73 κιλά, ο Γιώργος Αζωίδης έμεινε στην 5η θέση, παρόλο που ξεκίνησε με τρεις νίκες. Διαδοχικά κέρδισε τους Γκονζάλες (Ισπανία), Φεντοσεγένκοφς (Λετονία) και Μελόνι (Ιταλία) με ippon, αλλά στον ημιτελικό ηττήθηκε από τον Σέρβο Γκούσιτς με ippon στα 29 δευτερόλεπτα και στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο έχασε από τον Αζέρο Ραχίμλι με ippon σε 3:46.