ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Χάλκινο στο Λονδίνο η Χούρι

Το χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό κύπελλο εφήβων – νεανίδων σπάθης κατέκτησε η Μαρία – Γεωργία Χούρι στο Λονδίνο.

του Σταύρου Γεωργακόπουλου

Ακόμα μία επιτυχία της ελληνικής ξιφασκίας που θα μπορούσε να ‘χει και διαφορετικό χρώμα εάν δεν χτυπούσε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια στο δεξί χέρι της κατά τη διάρκεια του ημιτελικού. Έως εκεί είχε φτάσει αήττητη και έδειχνε έτοιμη να ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου. Στην ίδια διοργάνωση η Αθηνά – Ελένη Ψωφάκη κατέκτησε την 7η θέση, η Ασημίνα Γκιώνη την 15η και η Ηλιάνα Παναγιάρη- Μαλέα την 61η . Συνολικά αγωνίστηκαν 64 αθλήτριες.
Στους νέους την καλύτερη πορεία έκανε ο Ευάγγελος Καλομοίρης που κατετάγη 22ος . Από εκεί και πέρα ο Γεώργιος Πάγκαλος κατέλαβε την 31η θέση, ο Μιχάλης Σιάλτσης την 33η , ο Νικόλαος Φραγκοζίδης την 34η , ο Ιάσωνας Χοντοχρίστος την 37η , ο Κωνσταντίνος Κυρτσιάς την 46η , ο Βασίλης Κακαριάρης την 55η , ο Ιωάννης – Διονύσης Μαύρος την 65η και ο Παναγιάρης- Μαλές Ευάγγελος την 79η θέση. Συνολικά συμμετείχαν 99 αθλητές.