ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Handball premier: Μεγάλο διπλό του Άρη Νίκαιας στη Θεσσαλονίκη

Ο Άρης Νίκαιας επικράτησε εκτός έδρας με 34-31 του ΑΕΣΧ Πυλαίας παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα.

του Θανάση Σταθόπουλου

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν το ελαφρύ προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης (17-14 ημίχρονο), έφτασαν σε μια μεγάλη, από βαθμολογικής πλευράς νίκη, αντέχοντας στην πίεση που τους άσκησαν οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Μελετάκος ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 10 τέρματα, ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν και ο Λαδάκης με 7. Από τη μεριά του ΑΕΣΧ Πυλαίας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κουκμίσης με εννέα τέρματα.
Η 10η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο με το μεγάλο ντέρμπι Ολυμπιακός – ΑΕΚ που θα διεξαχθεί στο κλειστό του Ρέντη (19:15).
Πεντάλεπτα: 2-2, 4-6, 8-9, 10-11, 12-15, 14-17 (ημχ.) 17-21, 19-24, 21-28, 25-29, 30-32, 31-34
ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Πάνος Γούσιος): Ραντούλοβιτς, Καραπαναγιωτίδης, Κουκμίσης 9, Ανθομελίδης 1, Αλατσατιανός 1, Καλόμοιρος 7, Μπάτζιος, Καβουσανάκης, Ζαφείρης 3, Μέτσης 2, Τσόχας, Παπαγεωργίου 5, Ανανιάδης, Τριανταφυλλίδης Δ. 1, Τριανταφυλλίδης Τ. 1, Αντωνιάδης 1.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Τάκης Μελετάκος): Μελετάκος 10, Λαδάκης 7, Ασβεστάς 4, Παπαδόπουλος 1, Μιμίκος 1, Ταουσάνης 3, Γρηγοράκης, Μαλανδρένιας, Βλάχος 2, Χουρσουντιάν 1, Μουλιάτος, Ταβλαρίδης, Κοκκοράκης, Γιαννόπουλος, Χαραλάμπους 5, Παπαδημητρίου.
Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 5/5-3/6