Χρυσή η Καρύδη στην Κωνσταντινούπολη

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η άλτρια του τριπλούν Σπυριδούλα Καρύδη κάνοντας νέο ατομικό ρεκόρ, στο βαλκανικό πρωτάθλημα κλειστού στίβου Κ20 που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Η αθλήτρια του Παύλου Σκορδίλη επικράτησε στον αγώνα του τριπλούν με καλύτερο άλμα στα 13.51μ, ανεβαίνοντας στο πρώτο σκαλί του βάθρου. Η 19χρονη αθλήτρια ξεκίνησε με 13.43μ, που ήταν νέο ατομικό ρεκόρ αφού είχε 13.25μ από το περσινό αντίστοιχο πρωτάθλημα, ενώ συνέχισε με 13.43μ επίσης. Στην τρίτη της προσπάθεια έφτασε στα 13.51μ, βελτιώνοντας κι άλλο την ατομική της επίδοση, ενώ το τέταρτο άλμα της ήταν στα 13.21μ και τότε αποφάσισε να αφήσει τις επόμενες δύο προσπάθειές της. Η Βουλγάρα Αλεξάντρα Νάτσεβα την ακολούθησε στη δεύτερη θέση με επίδοση στα 13.10μ ενώ την τριάδα συμπλήρωσε η Αγκόζ Γκίμεζ από την Τουρκία με 13.01μ. Η Μαρία Καβαλιέρου κατέλαβε την 7η θέση με 12.31μ.