Χρυσό ο Ζήκος στο βαλκανικό

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Κωνσταντίνος Ζήκος στα 60μ αφού τερμάτισε πρώτος στην κούρσα με επίδοση στα 6.67 για να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου, στο βαλκανικό πρωτάθλημα κλειστού στίβου στην Κωνσταντινούπολη.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Ο αθλητής του Ευάγγελου Κατσιαβά είχε την καλύτερη επίδοση στον προκριματικό των 60μ με 6.70 και πέρασε πρώτος στον τελικό. Παρ’ ότι ο νεαρός σπρίντερ αποσυντονίστηκε από την άκυρη εκκίνηση, δεν πτοήθηκε και με επίδοση στα 6.67 κατάφερε να κόψει πρώτος το νήμα. Ο Σωτήρης Γκαραγκάνης τερμάτισε όγδοος με 7.86.
Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών και στον τελικό, η Κυριακή Σαμάνη κατέκτησε την πέμπτη θέση με επίδοση στα 7.43.