ΤΖΟΥΝΤΟ

Χρυσός Μουστόπουλος

Το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των -81 κιλών, κατέκτησε ο Ρομάν Μουστόπουλος, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τζούντο U-23 στο Βρότσλαβ.

του Ηλία Τάταλα

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν ακαταμάχητος στο τατάμι και πανηγύρισε την πρωτιά νικώντας στον τελικό τον Ρώσο Λαπινάγκοφ με waza ari.

Για να φτάσει στον τελικό ο Μουστόπουλος νίκησε διαδοχικά τους Κβιατκόφσκι (Πολωνία),  Ντόσεν (Σερβία), Ρέσελ (Γερμανία) και Καλμουρζάεφ (Ρωσία), όλους με ippon.

Νωρίτερα, το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Λίζα Τελτσίδου στα -63 κιλά, ενώ ο Γιώργος Αζωίδης ήταν 5ος στα -73 κιλά.

Με δύο μετάλλια και μία πέμπτη θέση στις τρεις συμμετοχές, η παρουσία του ελληνικού τζούντο στη διοργάνωση, μόνο εύσημα αξίζει.