Ηττα στα πέναλτι και αργυρό μετάλλιο για την Εθνική υδατοσφαίρισης ανδρών στην Ταραγόνα

Σπουδαίος τελικός έγινε στην Ταραγόνα, μεταξύ των ανδρικών ομάδων υδατοσφαίρισης της Ελλάδας και της Σερβίας, με τους Σέρβους να κατακτούν τελικά το χρυσό μετάλλιο στη διαδικασία των πέναλτι.

Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και τη λήξη, μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο της ΕΘνικής που έπαιξε καταπληκτική άμυνα και είχε καλές επιλογές στην επίθεση αναγκάζοντας τον Σάβιτς να αλλάξει τον τερματοφύλακα του.
Στα δύο λεπτά πριν από τη λήξη, ο Φιλίποβιτς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στην αντεπίθεση ο Βλαχόπουλος βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Πιγέτλοβιτς για να κάνει το 8-7 με λιγότερα από δύο λεπτά για τη λήξη του τελικού. Οι Σέρβοι πίεσαν ωστόσο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Η Ελλάδα όμως είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη όμως δεν εκμεταλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω στο τελευταίο λεπτό, ενώ έκανε και λάθος στην τελευταία επίθεση με αποτέλεσμα, στα δύο δευτερόλεπτα το δοκάρι να σώσει την Εθνικη.
Στη διαδικασία των πέναλτι τερματοφύλακες ήταν οι Μίτροβιτς (Σερβία) και Φλέγκας (Ελλάδα).