ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Η βαθμολογία της Ελλάδας

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα άρσης βαρών ολοκληρώθηκε στο Αλμάτι του Καζακστάν και παράλληλα ανακοινώθηκαν οι βαθμολογίες των χωρών που συμμετείχαν

Στους άνδρες η Ελλάδα έμεινε στην 32η θέση μεταξύ 62 χωρών, Η Εθνική συγκέντρωσε συνολικά 73 βαθμούς, εκ των οποίων οι 58 ήρθαν από τους δύο αθλητές της κατηγορίας των 85 κιλών (Μαρτασίδης, Ιακωβίδης), οι 14 από τον Αρθούρο Ακριτίδη στο αρασέ των 62 κιλών και ένας βαθμός από τον Μανώλη Μαριανάκη στα 77 κιλά.

Στις γυναίκες, η Ελλάδα ήταν 42 μεταξύ 51 χωρών, με 16 βαθμούς από τις Αθανασιάδου και Μπεντέλη στην κατηγορία των 58 κιλών.

Στους άνδρες πρώτη χώρα στη βαθμολογία αναδείχθηκε η Κίνα με με 548 βαθμούς και ακολούθησαν το Καζακστάν και η Ρωσία. Ωστόσο, τα περισσότερα χρυσά μετάλλια κατέκτησε η Βόρεια Κορέα, με έξι στο σύνολο. Στις γυναίκες, την πρώτη τριάδα της βαθμολογίας αποτελούν οι Κίνα, Ταϊλάνδη και Ρωσία, ενώ τα περισσότερα χρυσά μετάλλια κατέκτησαν οι Κινέζες με έξι.