Η εκδίκηση του Φοίνικα!

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο, αλλά ο Φοίνικας πριν καν κρυώσουν οι αναμνήσεις από την ήττα με 3-0 στο σπίτι του στον ημιτελικό του λιγκ καπ, φρόντισε να την σερβίρει ζεστή στον ΠΑΟΚ τον οποίο κέρδισε με το ίδιο σκορ στο Παλατάκι στην αυλαία της 18ης αγωνιστικής.

Κι αυτό το τρίποντο, πέρα από την τεράστια βαθμολογική σημασία που έχει για τους Συριανούς ήταν μια μεγάλη ψυχολογική ένεση για τον Φοίνικα η οποία ήρθε στην πιο κατάλληλη στιγμή.
Γιατί η ομάδα του Νίκολιτς έψαχνε καιρό μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη (με αντίπαλο τετράδας) και την πέτυχε με τον πλέον εμφατικό τρόπο και με μια μεστή εμφάνιση, εκμεταλλευόμενη στο έπακρο όλες τις αδυναμίες και τα δώρα του αντιπάλου της.
Αντιθέτως για τον ΠΑΟΚ ήταν ένα ηχηρό χαστούκι με το καμπανάκι του κινδύνου να ηχεί ακόμη πιο δυνατά στο ασπρόμαυρο στρατόπεδο, καθώς αυτή ήταν η 5η ήττα στην κανονική περίοδο, 3η εντός και πλέον πολύ δύσκολα θα αποφευχθεί η 4η θέση (και η πιθανή διασταύρωση με τον Ολυμπιακό στους ημιτελικούς αν οι ερυθρόλευκοι δεν αυτοκτονήσουν στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές).
Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι όλα τα λεφτά ήταν το πρώτο σετ… Εκεί που ο ΠΑΟΚ από ένα σημείο και μετά είχε σταθερά το προβάδισμα με τρεις πόντους φτάνοντας στο 19-16, όπου ο Φοίνικας πήρε την αλλαγή (19-17) κι ο Ντόκιτς πήγε στο σερβίς. Ο Σέρβος, ο οποίος πήρε και προσωπική ρεβάνς για τη δική του κακή απόδοση στο Λιγκ Καπ, έφυγε όταν το σκορ έγινε 19-21 και παρόλο που ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 21-21 το σκορ έγινε αμέσως 21-23 με μπλοκ στον (κακό) Σεπέδα.
Οι γηπεδούχοι στο 23-24 έβγαλαν την άμυνα, αλλά η πάσα του Κουρνέτα με μανσέτα έστειλε τη μπάλα πάνω στο φιλέ και ο Παπαδόπουλος με πλασέ δεν τελείωσε απλά το σετ, αλλά όπως αποδείχθηκε κι όλο το ματς.
Ο ΠΑΟΚ κατέρρευσε, ο Φοίνικας με καθαρό μυαλό, χωρίς άγχος και τον Ντόκιτς ασταμάτητο (ενώ ο Πάρις μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι) στα δύο επόμενα σετ έπαιρνε γρήγορα μεγάλες διαφορές κι ο αντίπαλος του χωρίς ηγέτη μέσα στο γήπεδο δεν μπορούσε να αντιδράσει.
Και τα όποια σπασμωδικά ξεσπάσματα (το 8-14 του γ’ σετ έγινε 12-14 και 18-19) δεν μπορούσαν να έχουν συνέχεια καθώς ο Φοίνικας είχε τις λύσεις (για όλες τις δύσκολες στιγμές ενώ ο ΠΑΟΚ έμοιαζε εγκλωβισμένος.
Κι όταν σε τρία σετ κάνεις 26 λάθη δεν μπορείς να περιμένεις τίποτα καλύτερο από μια ήττα με 3-0.

Τα σετ 23-25, 19-25, 22-25
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης) Χιμένες 14 (13/25 επ., 1 άσο, 55% υπ. – 25% άριστες), Κουρνέτας, Σεπέδα 11 (9/24 επ., 2 άσοι), Τακουρίδης 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Λι 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 8 (7/15 επ., 54% υπ. – 21% άριστες), Γκαράς 60% υπ. – 10% άριστες) / Ντίνας, Σαμπάνης 1 (1/2 επ.), Εφραιμίδης 1 (1/2 επ., 67% υπ. – 00% άριστες), Καρασαββίδης.
Φοίνικας (Νίκολιτς) Χαραλαμπίδης 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Πάρις 2 (2 μπλοκ), Κάλντγουελ 8 97/16 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 27% άριστες), Ντόκιτς 19 (16/32 επ., 3 άσοι), Παπαδόπουλος 7 (6/14 επ., 1 άσο, 47% υπ. – 18% άριστες), Ζήσης -λ (36% υπ. – 18% άριστες) / Ηλίας, Ανδρεάδης 1 (1 μπλοκ).