Η εκδίκηση του Παφιακού

Η Ομόνοια του Καλμαζίδη είχε κερδίσει με ανατροπή τον Παφιακό του Καμπερίδη στον τελικό του σούπερ καπ (από 0-2, 3-2) και ήταν μέχει το βράδυ της Παρασκευής η μοναδική ομάδα χωρίς απώλειες στο πρωτάθλημα, αλλά η Πάφος πήρε με εντυπωσιακό τρόπο την εκδίκηση της.

Με πρωταγωνιστή τον Βραζιλιάνο Εβάντρο Ντίας (πήρε τη θέση του Χαντ που συνεχίζει στην Κηφισιά) οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι στην τελική ευθεία των σετ (που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες) και πήραν μια τεράστια νίκη που τους έφερε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Ομόνοια (που είχε για πρώτη φορά τον Βραζιλιάνο Φέλιξ στη σύνθεση της) στρέφει την προσοχή της στον αγώνα της Τετάρτης με την Γιαστρέμπσκι για τον 3ο γύρο του τσάμπιονς λιγκ.
Πρώτη ήττα και για τον ΑΠΟΕΛ που έχασε πολύ εύκολα στην έδρα της Νέας Σαλαμίνας, ενώ η ΑΕ Καραβά έκανε την πρώτη της νίκη στην έδρα της ουραγού Ολυμπιάδας.