ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 2014

Η επιστροφή του κορυφαίου

Η επιστροφή του Μάικλ Φελπς στις πισίνες και οι ελληνικές διακρίσεις είναι τα γεγονότα που θα θυμόμαστε από το 2014.

του Άκη Ιωακείμογλου

Το 2014 φεύγει αφήνοντας με τη σειρά του διακρίσεις στην ελληνική κολύμβηση. Το open water ήταν αυτό που έφερε ξανά μετάλλιο στην κατηγορία των ανδρών, ωστόσο πολύ ελπιδοφόρες εμφανίσεις είχαμε στην πισίνα στις μικρότερες ηλικίες, γεγονός που προσφέρει ελπίδα για το μέλλον. Η επιστροφή του Μάικλ Φελπς στις πισίνες, έστω και μετ’ εμποδίων, είναι σίγουρα το γεγονός της χρονιάς παγκοσμίως.

10. Αιώνιος πρωταθλητής
Ποιος άλλος; Ο Ολυμπιακός. Αιώνιος πρωταθλητής στην κολύμβηση, κατέκτησε και φέτος τον τίτλο του στην κατηγορία ΟΠΕΝ. Μετράει 19 συνεχόμενα πρωταθλήματα, ενώ από το 1969 μέχρι φέτος το έχει χάσει μόνο δύο φορές, το 1987 από τον ΠΑΟΚ και το 1995 από τη Γλυφάδα.

09. Επιστροφή μεταλλίων
Από τα ηχηρότερα κρούσματα ντόπινγκ του 2014 ήταν αυτό της Γιουλίγια Εφίμοβα, Ολυμπιονίκη του Λονδίνου. Η Ρωσίδα βρέθηκε θετική στις αρχές του έτους σε στεροειδή αναβολική ουσία. Τιμωρήθηκε με 16μηνο αποκλεισμό και επιστρέφει στη δράση τον Μάριο. Παράλληλα, της αφαιρέθηκαν τρία ατομικά μετάλλια και δύο από τις σκυταλοδρομίες της Ρωσίας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας του 2013.

08. Κορυφαίοι λόγω 25άρας
Η Κατίνκα Χόσου και ο Τσαντ Λε Κλος ανακηρύχθηκαν από τη FINA κορυφαίοι κολυμβητές για το 2014. Η Ουγγαρέζα κατέκτησε έξι μετάλλια στο ευρωπαϊκό του Βερολίνου και ο Νοτιοαφρικανός δύο χρυσά στους αγώνες Κοινοπολιτείας. Αμφότεροι σάρωσαν στη σειρά του παγκοσμίου κυπέλλου, ενώ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα 25άρας πισίνα της Ντόχας η «σιδηρά κυρία» έκανε τέσσερα παγκόσμια ρεκόρ και ο Λε Κλος ένα. Οι επιδόσεις του στην 25άρα τους χάρισαν τον τίτλο.

07. Το «φράγμα» των 22 δευτερολέπτων
Ο Κριστιάν Γκολομέεβ έφερε τον πρώτο τίτλο στην ιστορία του πανεπιστημίου του στο κολεγιακό πρωτάθλημα στο 50άρι ελεύθερο, ενώ έγινε ο πρώτος αθλητής της Αλαμπάμα που κολύμπησε την απόσταση (σε γυάρδες μετρούν οι αμερικανοί) σε λιγότερο από 19 δευτερόλεπτα, κάνοντας 18.95. Το καλοκαίρι στο ευρωπαϊκό του Βερολίνου έγινε ο πρώτος Έλληνας κολυμβητής που κάνει τα 50μ. ελεύθερο σε λιγότερα από 22 δευτερόλεπτα (21.96) και στον τελικό της επόμενης ημέρας κατετάγη έβδομος.

06. Τα ρεκόρ της Ντόχας
Η Ελλάδα συμμετείχε μόλις με τρεις κολυμβητές, ωστόσο όλοι τους ήταν καταπληκτικοί. Ο Απόστολος Χρήστου, ο Ανδρέας Βαζαίος και η Θεοδώρα Γιαρένη σημείωσαν έντεκα πανελλήνια ρεκόρ στην πρωτεύουσα του Κατάρ. Ο Βαζαίος ήταν ο μοναδικός που προκρίθηκε σε ημιτελικό αγωνίσματος, στα 100μ. μ. ατομική, όπου τελικά κατετάγη 11ος, μένοντας εκτός τελικού.

05. Η αναγνώριση του κορυφαίου
Ο Νίκος Γέμελος για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ήταν στην τριάδα των υποψήφιων καλύτερων προπονητών στη γιορτή του ΠΣΑΤ. Είχε μάλιστα τους ίδιους αντιπάλους, τον Φερνάντο Σάντος και τον Γιώργο Μορφέση αλλά φέτος ήταν αυτός που κέρδισε το βραβείο του κορυφαίου προπονητή για το 2014. Για τον προπονητή των κολυμβητών του open water, Σπύρου Γιαννιώτη, Κέλλυς Αραούζου κα Αντώνη Φωκαΐδη, του Απόστολου Χρήστου και του Δημήτρη Νέγρη, ήταν μία αναγνώριση της εξαιρετικής δουλειάς του.

04. Ο παγκόσμιος Χρήστου
Σε όποια διεθνή διοργάνωση συμμετείχε ο Απόστολος Χρήστου άφησε το στίγμα του. Στο ευρωπαϊκό εφήβων-νεανίδων κατέκτησε ένα χρυσό στα 100μ. ύπτιο, κάνοντας παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων, ενώ κέρδισε δύο ασημένια στα 50 και τα 200μ. ύπτιο. Ασημένιο στο 50άρι ύπτιο κατέκτησε και στους Ολυμπιακούς Αγώνες νέων του Νανίνγκ, ενώ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα 25άρας στη Ντόχα σημείωσε πανελλήνια ρεκόρ ως άνδρας πλέον σε όλες τις αποστάσεις του ύπτιου.

03. Ξανά στο σκαμνί λόγω αλκόολ
Στις 30 Σεπτεμβρίου ο Μάικλ Φελπς συνελήφθη να οδηγεί με υπερβολική ταχύτητα. Υποβλήθηκε σε αλκοτέστ και διαπιστώθηκε ότι ήταν υπό την επήρεια αλκοόλ. Στις 6 Οκτωβρίου η αμερικανική ομοσπονδία ανακοίνωσε τον αποκλεισμό του για έξι μήνες από κάθε διοργάνωση και τον αποκλεισμό του από το παγκόσμιο πρωτάθλημα του Καζάν το καλοκαίρι. Στις 19 Δεκεμβρίου καταδικάστηκε σε ένα χρόνο φυλάκιση με αναστολή.

02. Ραντεβού με τα μετάλλια
Πιστό στο ραντεβού του με τα μετάλλια ήταν το ελληνικό open water. Μπορεί αυτό να μην ήρθε σε ατομικό επίπεδο, ωστόσο ο Σπύρος Γιαννιώτης, η Κέλλυ Αραούζου και ο Αντώνης Φωκαΐδης δεν επέστρεψαν με άδεια χέρια από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου. Η ελληνική ομάδα κατέκτησε στο ομαδικό το ασημένιο μετάλλιο, όπως είχε κάνει ένα χρόνο πριν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βαρκελόνης.

01. Η μεγάλη επιστροφή
Τον Απρίλιο του 2014 ο Μάικλ Φελπς ανακοίνωσε ότι επιστρέφει στην αγωνιστική δράση, μετά την αποχώρησή του με το τέλος των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου. Ο Πολυολυμπιονίκης της κολύμβησης αγωνίστηκε στις 24 του ίδιου μήνα σε μίτινγκ στην Αριζόνα, χωρίς να γευτεί τη χαρά της νίκης. Η πρώτη νίκη μετά την επάνοδό του ήρθε στις 17 Μαΐου στο αγαπημένο του αγώνισμα τα 100μ. πεταλούδα σε μίτινγκ στη Σάρλοτ. Η τελευταία του περιπέτεια δεν πρόκειται να του κόψει το δρόμο προς το Ρίο.