Η Εθνική νίκησε τη Δανία και διεκδικεί την άνοδο στο Fed Cup

Πολύ κοντά στη νίκη και επί της Δανίας στο Fed Cup βρίσκεται η Εθνική ομάδα τένις που ξεκίνησε τη σημερινή αναμέτρηση με νίκες της Γραμματικοπούλου και της Σάκκαρη.

Στο καλύτερο ίσως αγώνα της διοργάνωσης, η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου αν και βρέθηκε να χάνει το 1ο σετ και να σώζει το 2ο σετ κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή, κατάφερε τελικά να κερδίσει το παιχνίδι με την Κλάρα Τάουσον με 6-7 (3), 7-6 (4), 6-0 κάνοντας περίπατο στο τρίτο και τελευταίο σετ. Ένα ματς που διήρκεσε 2 ώρες και 32 λεπτά. Έτσι η Ελλάδα έκανε το 1-0 με την Δανία, για το 2ο γκρουπ της eυρωαφρικανικής ζώνης του Fed Cup, που διεξάγεται στο Τατόι Club.
Επιβάλλοντας την ανωτερότητά της η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε της Κάρεν Μπαρίτζα με 6-0, 6-3 σε 61 λεπτά, στο δεύτερο αγώνα της Εθνικής. Σε συνδυασμό με τη νίκη της Γραμματικοπούλου στον πρώτο αγώνα της συνάντησης, η ελληνική ομάδα κατέκτησε την 1η θέση του 1ου ομίλου. Το Σάββατο (21/04) θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα καταλάβει τη 2η θέση του 2ου ομίλου, με στόχο την άνοδο στο Γκρουπ Ι του Fed Cup.