Η Εθνική βούλιαξε τη Σερβία!

Χωρίς το βαρύ πυροβολικό (Φουντούλη) και μέσα σε σερβικό… νερό, η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών επικράτησε επί της κορυφαίας ομάδας του πλανήτη στη διαδικασία των πέναλτι 15-14 και ετοιμάζεται να ταξιδέψει στο Ρίο με τον άερα μιας σπουδαίας νίκης.

Από την αρχή του τουρνουά του Μπορ, ο Θοδωρής Βλάχος δεν έχει στη διάθεση του τον Γιάννη Φουντούλη, τον παίκτη που αποτελεί το βαρόμετρο της ομάδας. Ωστόσο όμως η Εθνικής είναι ΟΜΑΔΑ και αυτό έδειξε και στο Μπορ επικρατώντας στο τελευταίο μεγάλο τεστ πριν από τους Ολυμπιακούς, επί της ομάδας που είναι το μεγάλο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο.
Το σημαντικότερο από όλα, ήταν το comeback της ελληνικής ομάδας η οποία βρέθηκε στο πρώτο οκτάλεπτο να χάνει από τους Σέρβους 4-1. Μπαίνοντας όμως μέσα στην πισίνα για τη δεύτερη περίοδο, η Εθνική ομάδα έκανε πιθανότητα αν όχι το καλύτερο, ένα από τα καλύτερα οκτάλεπτα των τελευταίων ετών. Επί μέρους σκορ: 4-0!
Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο προηγούμενη στο σκορ 5-4 και κατάφερε μέχρι και ένα λεπτό πριν από τη λήξη να διατηρεί το προβάδισμα (9-8). Οι Σέρβοι όμως έδειξαν την κλάση τους στο τελευταίο λεπτό κατάφεραν να ισφοραρίσουν και να στείλουν τον αγώνα στα πέναλτι.
Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι (προηγήθηκε ο ημιτελικός με την Ιταλία) η Εθνική κέρδισε παιχνίδι στα πέναλτι καθώς ήταν πιο ψύχραιμη και μαζί πήρε το έπαθλο του τουρνουά. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι πήρε τον αέρα των Σέρβων, τους οποίους θα βρει μπροστά της και στο Ρίο.
Οκτάλεπτα 4-1, 0-4, 2-2, 3-2 – πέναλτι 5-6
Σερβία Μάντιτς 3, Τσουκ 2, Άλεξιτς 2, Μίτροβιτς 1, Ριστίτσεβιτς, Ράσοβιτς 1.
Ελλάδα Μυλωνάκης 2, Δερβίσης 1, Γεννηδουνιάς 3, Αφρουδάκης 1, Δελακάς 1, Μουρίκης 4, Κολόμβος 1, Γούνας 2 (αναφέρονται και τα πέναλτι).