Η Φερεντσβάρος του Φουντούλη το ουγγρικό κύπελλο

Ακόμη έναν εθνικό τίτλο κατέκτησε με τον ουγγρικό σύλλογο Φερεντσβάρος ο Έλληνας διεθνής υδατοσφαιριστής, Γιάννης Φουντούλης, με τον ίδιο να σκοράρει τα περισσότερα γκολ για την ομάδα του.

Στα πέναλτι έφτασε ο χθεσινός αγώνας μεταξύ της Φερεντσβάρος και της Σζολνόκι για το τρόπαιο του ουγγρικού κυπέλλου, μετά από τέσσερα αγωνιώδη οκτάλεπτα. Και οι δύο ομάδες ακολούθησαν αρκετά επιθετική στρατηγική στα δύο πρώτα οκτάλεπτα με αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο να έχουν μπει 16 γκολ και λόγω αυτού στο δεύτερο ημίχρονο έσφιξαν οι άμυνες και είδαμε τα μισά γκολ να μπαίνουν και να λήγει ο αγώνας σε 13-13. Έτσι ο αγώνας πήγε στα πέναλτι με τον τερματοφύλακα της Φερεντσβάρος Σόμα Βόγκελ να σώζει δύο πέναλτι (5-6 στα πέναλτι). Ο Γιάννης Φουντούλης αποτέλεσε για την ομάδα του πολύτιμο στοιχείο αφού σημείωσε πέντε από τα 13 γκολ, εκ των οποίων τα δύο ήταν για ισοφάριση στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου και τρίτου οκταλέπτου και που έδωσαν την απαραίτητη αυτοπεποίθηση στην ομάδα.
Αυτό ήταν το 20ό τρόπαιο της Φερεντσβάρος.