Τσάμπιονς λιγκ: Η Φριντριχσχάφεν έβαλε φωτιά στον όμιλο του ΠΑΟΚ

Δεν έφτανε στον ΠΑΟΚ η ήττα που γνώρισε στην Φινλανδία από την Σασταμάλα στο τάι μπρέικ, ήρθε και η νίκη της Φριντριχσχάφεν επί της Χαλκμπανκ στην Γερμανία για να αλλάξει τελείως τα δεδομένα στο β’ όμιλο του τσάμπιονς λιγκ.

Οι δευτεραθλητές Γερμανίας επικράτησαν με 3-1 σε ένα ματς όπου στο πρώτο σετ με 3 άσους, 5 μπλοκ διέλυσαν κυριολεκτικά τους Τούρκους, κι όταν οι τελευταίοι προσπάθησαν αν επιστρέψουν τους σκότωσαν τα λάθη τους. Ο Πρωτοψάλτης και η παρέα του είχαν μόλις 13 λάθη σε 4 σετ (τα 6 στο δ’), οι Τούρκοι είχαν 24 και πλέον ο όμιλος πήρε φωτιά.
Ο Έλληνας διεθνής ακραίος μπορεί να τελείωσε το ματς με 27% στην επίθεση (11/41), αλλά ήταν αυτός που πήρε το μεγαλύτερο βάρος επιθετικά (το 1/3 των επιθέσεων) κι αυτός που «σήκωσε» τις περισσότερες υποδοχές (31 με 55% και 32% άριστες έχοντας τρία λάθη).
Η 1η αγωνιστική είχε κι άλλο κάζο για τους Τούρκους (ξεκίνησαν με 0/3) καθώς ήττα εντός έδρας γνώρισε και η Φενέρ από την βελγική Κνακ Ροζελάρε που με 10 άσους και 11 μπλοκ έκανε πάρτι στην Πόλη.
Ο Γκιόργκ Γκρόζερ έκανε μυθική εμφάνιση στον ρωσικό εμφύλιο του 3ου ομίλου έχοντας 21 πόντους με 17/23 επιθέσεις (κανένα λάθος, δέχθηκε ένα μπλοκ) και 4 άσους (έχοντας 4 χαμένα σε 12 προσπάθειες) στη νίκη με 3-0 της Νοβοσιμπίρσκ επί της Ντινάμο Μόσχας.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής και το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής