TOKYO 2020

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΤΟΚΙΟ: Η Γαλλία κατέκτησε το χρυσό στο βόλεϊ ανδρών

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Γαλλία αναδείχθηκε νικήτρια στο Ολυμπιακό τουρνουά βόλεϊ ανδρών καθώς επικράτησε με 3-2 (25-23, 25-17, 21-25, 21-25, 15-12) της Ρωσίας.

Η «αρκούδα» πήγε να κάνει ότι και το 2012 στο Λονδίνο, όταν βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τη Βραζιλία κι ο Αλέκνο έβαλε διαγώνιο τον Μουσέρσκι και ακραίο τον Μιχαΐλοφ φτάνοντας στην ανατροπή, ωστόσο οι Ποντλέσνιχ, Πάνκοφ ναι μεν την οδήγησαν στο 2-2, αλλά όχι και στην ολική ανατροπή.

Στο πρώτο σετ οι Ρώσοι με ατομικό του Μιχαΐλοφ στον Κλεβενό προηγήθηκε με 9-12 και διατήρησε αυτό το +3 με τη Γαλλία στο 16-18 να χάνει την πρώτη κόντρα μπάλα για να μειώσει (μπλοκ Κουρκάεφ στον Κλεβενό) και τον Κλιούκα να φέρνει το σκορ στο 18-22. Ωστόσο εκεί ο Ενγκαπέ πήρε την αλλαγή, ο Βολκόφ έκανε υπέρβαση της γραμμής των τριών μέτρων, ο Μπριζάρ πήρε άσο και το σκορ έφτασε στο 21-22. Το τάιμ άουτ του Σαμελβούο δεν άλλαξε κάτι και ο νέος άσος του Μπριζάρ έφερε την ισοπαλία για να ακολουθήσει νέα πετυχημένη κόντρα του Ενγκαπέ για το γαλλικό προβάδισμα (22-23)!!! Ο Μπριζάρ έχασε τελικά το σερβίς, αλλά ο καυτός Ενγκαπέ έφερε το πρώτο σετ μπολ και ο Κλεβενό με τη μοναδική τελειωμένη του επίθεση έκλεισε το πρώτο σετ για τη Γαλλία.

Οι τρικολόρ πλέον είχαν το μομέντουμ και παίζοντας συνεχώς με τα χέρια των Ρώσων στο μπλοκ ξέφυγαν 9-4, 15-9 κι έφτασαν με άνεση στο 2-0.

Πάντως η Γαλλία φανηκε να είναι ικανή να κλείσει το ματς στα τρία σετ όταν το 6-7 έγινε 9-7 με τον τελευταίο πόντο να έρχεται από απίθανη άμυνα Ενγκαπέ και μπλοκ, ενώ η διαφορά έφτασε στο +3 (12-9) με το άουτ του Ποντλέσνιχ. Οι Μιχαΐλοφ, Κλιούκα κράτησαν όρθια τη Ρωσία που έκανε το 15-13, 15-16 και στις όποιες κόντρα μπάλες των Γάλλων οι παίκτες του Σαμελβούο κατέβαζαν τα χέρια για να μην κάνουν μπλοκ άουτ φτάνοντας στο 19-21. Στο 20-22 ο Τιλί έκανε ένα φοβερό λάθος καθώς θεωρώντας ότι ο Ποντλέσνιχ πάτησε τη γραμμή του σερβίς ζήτησε τσάλεντζ πριν ο Ενγκαπέ κάνει την επίθεση κι ο πόντος πήγε στους Ρώσους (20-23) για να ακολουθήσει άσος και το σετ τελείωσε με χαμένο σερβίς του Μπριζάρ.

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 4-1 και 7-3 στην αρχή του δ’ σετ, όμως το μπλοκ των Ρώσων έφερε γρήγορα το ματς στα ίσια (8-9) με τον Μιχαΐλοφ να διαμορφώνει το 17-19 και η νέα πετυχημένη κόντρα του ίδιου έφερε τη διαφορά στο +3 (18-21), αλλά ο άσος του Ενγκαπέ διαμόρφωσε το 20-21, ωστόσο το μπλοκ των Ρώσων διαμόρφωσε το τελικό 21-25 και έστειλε τον τελικό στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι Ρώσοι ξεκίνησαν ιδανικά καθώς με το καλημέρα προηγήθηκαν με 0-3, αλλά κατάφεραν να δεχθούν σερί 15-9 και να χάσουν το ματς! Αρχικά έχασαν γρήγορα τη διαφορά (2-3 με άουτ Κλιούκα) και παρόλο που προηγήθηκαν ξανά με 3-6 με νεο άουτ του Κλιούκα έγινε το 5-6 για να φέρει το ματς στην ισορροπία ο Ενγκαπέ (6-6) και με άουτ του Γιάκοβλεφ η Γαλλία πέρασε μπροστά (7-6). Ο συγκλονιστικός Μιχαΐλοφ σταμάτησε το σερί των τρικολόρ, ο Κλεβενό έφερε τη Γαλλία στο +2 (10-8) για να ισοφαρίσει ο Κλιούκα σε 10-10. Στο 11-11 ο Πατρί τελείωσε μια δύσκολη επίθεση και μ’ ένα απίθανο σερβίς στον Μιχαΐλοφ έφερε τη Γαλλία στο 13-11! Ο Κλιούκα μείωσε σε 13-12, ο Μπριζάρ έφερε τη Γαλλία σε ματς μπολ κι ο Μιχαΐλοφ καρφώνοντας άουτ χάρισε το χρυσό στους Γάλλους.

Κι οι τρικολόρ που πήγαν στο Τόκιο κι έγραψαν ιστορία δεν ξέχασαν αυτούς που λόγω τραυματισμού δεν μπόρεσαν να αγωνιστούν και σήκωσαν τις φανέλες τους στο φινάλε.

Το χάλκινο στην Αργεντινή
Ανάλογο το σκηνικό και στον μικρό τελικό όπου η Αργεντινή κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία της επικρατώντας με 3-2 (25-23, 20-25, 20-25, 25-17, 15-13).