Η γιορτή του ΣΕΓΑΣ

Την Παρασκευή στο πολεμικό μουσείο θα πραγματοποιηθεί η ετήσια γιορτή βράβευσης του ΣΕΓΑΣ για τους αθλητές που διακρίθηκαν την περσινή χρονιά , αλλά και των προπονητών τους. Επίσης, θα γίνουν και ειδικές βραβεύσεις.

του Τόλη Λελεκίδη

Η εκδήλωση θα γίνει στο αμφιθέατρο του πολεμικού μουσείου, Ριζάρη 2 στην Αθήνα με ώρα έναρξης 18:00. Στις βραβεύσεις ξεχωριστή θέση θα έχουν οι τέσσερις αθλητές που κατέκτησαν μετάλλια στις μεγάλες διοργανώσεις του 2014. Ο Κώστας Φιλιππίδης, παγκόσμιος πρωταθλητής στο επί κοντώ στον κλειστό στο Σόποτ, η Κατερίνα Στεφανίδη και ο Λούης Τσάτουμας που πήραν ασημένια μετάλλια στο επί κοντώ και το μήκος αντίστοιχα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Ζυρίχη και η Ηλιάνα Κοροσίδου (φωτογραφία) που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα νεανίδων στο Όρεγκον.
Η ομοσπονδία θα τιμήσει ακόμη, τους αθλητές που κατέλαβαν μέχρι την όγδοη θέση στη Ζυρίχη και βρέθηκαν στην πρώτη τριάδα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ομάδων, αλλά και εκείνους που διακρίθηκαν στις διοργανώσεις των μικρότερων κατηγοριών.
Φέτος στις ειδικές βραβεύσεις θα τιμηθούν ο πρόεδρος της ΕΟΕ, Σπύρος Καπράλος για την στήριξη των αθλητών μέσα από το χορηγικό πρόγραμμα «υιοθετείστε έναν αθλητή» και ο πρώην υπουργός Παιδείας Ανδρέας Λοβέρδος, που ενέταξε το «Kids athletics» στις διδακτικές ώρες των δημοτικών σχολείων.
Η Γεωργία Κοκλώνη και η Ελενα Φιλάνδρα θα βραβευθούν για το θάρρος και την ικανότητα του να συνδυάσουν με επιτυχία μητρότητα και πρωταθλητισμό.