ΠΕΚΙΝΟ 2015

Η γκάφα της χρονιάς ! (video)

Ποτέ μα ποτέ δεν πανηγυρίζουμε πριν τελειώσει ο αγώνας. Αυτό από ότι φαίνεται το ξέχασε η Αμερικανίδα Μόλι Χαντλ που έχασε πάνω στο νήμα το χάλκινο μετάλλιο από τη συμπατριωτισα της, Έμιλι Ίνφελντ, μόνο και μόνο γιατί πανηγύρισε πρόωρα.

Ο τελικός των 10.000μ. γυναικών ήταν συγκλονιστικός. Τσέριγιοτ και Μπούρκα πάλεψαν μέχρι το τέλος για το χρυσό μετάλλιο, με την Κενυάτισα να επικρατεί τελικά κάνοντας 31:41.31, ενώ η Μπούρκα τερμάτισε σε 31:41.77. Φοβερή μάχη όμως έγινε και για την τρίτη θέση με την Χαντλ να πανηγυρίζει για ένα μεταλλιο που δεν κατέκτησε ποτέ. Ακριβώς πάνω στο νήμα, η Ίνφελντ που δεν παράτησε την κούρσε πήρε το χάλκινο με 31:43.49, έναντι 31:43.58.