ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ευρωχάντμπολ 2020: Η Ισπανία έγραψε ιστορία

Η ομάδα χάντμπολ των ανδρών της Ισπανίας, έγινε η πρώτη που κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο της σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα από το 2002, που το είχε καταφέρει η Σουηδία.

Στον τελικό κόντρα στην Κροατία, παρουσία 17.769 θεατών, η Ισπανία επικράτησε 22-20 (12-11) και έκανε δύο τους τίτλους της σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (2018, 2020).
Το κλειδί στη νίκη των Ισπανών, ήταν η αλλαγή στη θέση του τερματοφύλακα στο 19ο λεπτό. Ο Πέρεζ Ντε Βάργκας αντικατέστησε τον Ροντρίγκο Κοράλες που δεν ήταν σε καλή μέρα. Μέχρι εκείνο το σημείο η Κρατία ήταν στο +3 (11-8) έχοντας μόνο δύο άστοχα σουτ!
Όλα άλλαξαν με τον Βάργκας κάτω από την εστία, καθώς κράτησε την Κροατία χωρίς γκολ για 11 λεπτά με την Ισπανία να σημειώνει τέσσερα και να κάνει το 12-11 στο ημίχρονο.
Η Ισπανία συνέχισε την αντεπίθεση και με τρία διαδοχικά γκολ του Αλέιξ Γκόμεζ έκανε το 15-12 και να φτάνουμε στο τελικό 22-20 και με τους Ισπανούς να πανηγυρίζουν τη νίκη.