Η Γιουγκ έκανε την έκπληξη

Πρώτος αγώνας στο φάιναλ 6 του τσάμπιονς λιγκ στο πόλο των ανδρών και πρώτη έκπληξη. Η Γιουγκ νίκησε την οικοδέσποινα Έγκερ 8-6 και την άφησε εκτός ημιτελικών.

του Ορέστη Κανελλόπουλου
waterpolonews.gr

Με τον Λόντσαρ να κάνει μαγικό παιχνίδι στα 2μ. της κροατικής επίθεσης, συν τα δύο τελευταία γκολ που προσέφερε στην ομάδα του και τον Μάρκο Μπίγιατς να κατεβάζει ρολά στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, η Γιουγκ απέκλεισε τους Ούγγρους που είχαν τον πρώτο λόγο ως γηπεδούχοι και θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό την ιταλική Προ Ρέκο.
Μέσα σε τρομερή ατμόσφαιρα, το παιχνίδι ξεκίνησε και τελείωσε ως ντέρμπι και έγινε μεγάλη μάχη για το εισιτήριο στον ημιτελικό. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ποιοτικά κακό, με τους τερματοφύλακες, Μπίγιατς και Μίτροβιτς, να είναι πρωταγωνιστές.
Στο παιχνίδι δόθηκαν πολλές αποβολές, όμως στο τελευταίο οκτάλεπτο κρίθηκε η αναμέτρηση με τον Λόντσαρ να σκοράρει δύο φορές, η μια στα ίσια, η έτερη στον παίκτη παραπάνω και τον Μπίγιατς να μεταμορφώνεται στα τελευταία τρία λεπτά, μην επιτρέποντας τους Ούγγρους σουτέρ και δη τον Μίλος Τσουκ να βρουν δίχτυα.
Χαρακτηριστικό της κακής επιθετικής ημέρας των δύο ομάδων ήταν τα στατιστικά στον παίκτη παραπάνω, με την Γιουγκ να έχει 4/10 και την Έγκερ 4/13 και 1/1 πέναλτι.
Έτσι, αν και οι Κροάτες δυσκολεύτηκαν, πέρασαν στον ημιτελικό του τσάμπιονς λιγκ και θα αντιμετωπίσουν την υπερδύναμη Προ Ρέκο.
Επίσης, η Γιουγκ αποκλείει για δεύτερη διαδοχική σεζόν την Έγκερ στα προημιτελικά, καθώς το ίδιο έγινε και πέρυσι στη Βαρκελόνη.

Οκτάλεπτα 2-2, 1-2, 2-1, 1-3
Έγκερ Μπίρος 1, Τσούκοβιτς 2, Τσουκ 1, Βαπένσκι 2.
Γιουγκ Λόντσαρ 4. Γκαρσία 1, Μάρκοβιτς 1, Μπένιτς 1.