Η Κένυα πήρε το πρώτο χρυσό στη σκυτάλη

Σε μία φοβερή κούρσα με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, η Κένυα πήρε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στη μεικτή σκυταλοδρομία του παγκόσμιου πρωταθλήματος ανωμάλου δρόμου.

Σε μία διαδρομή 10χλμ. με τους δύο αθλητές και τις δύο αθλήτριες να καλούνται να τρέξουν από 2χλμ. και με πολύ δόση τακτικής από τις ομάδες, τα τρία μεγάλα φαβορί πήραν τα μετάλλια.
Για την Κένυα ξεκίνησε πρώτος ο χρυσός Ολυμπιονίκης Άσμπελ Κίπροπ ο οποίος αποκόπηκε από το γκρουπ σχεδόν αμέσως με τον Αιθίοπα Βέλντε Τουφά να γίνεται η σκιά του. Ο Κίπροπ έδωσε πρώτος στην Γουίνφριντ Ενσίζα Εμπιτέ με την Μπονέ Τσελούκε της Αιθιοπίας να ακολουθεί και την Μεριέμ Ακντάκ να παίρνει τρίτη από τον Αράς Καγιά.
Ο Μπερνάρντ Κιπκορίρ Κορός πήρε τη σκυτάλη για την Κένυα με διαφορά 15 δευτερολέπτων από την Αιθιοπία και 18 από την Τουρκία για να τρέξει στο φοβερό 4:58 (ο μοναδικός κάτω από 5 λεπτά). Ο παγκόσμιος πρωταθλητής των 3.000μ. στον κλειστό, Γιόμιφ Κετζέλκα προσπάθησε να μειώσει και όλο το βάρος έπεσε στην Γκενζέμπε Ντιμπάμπα. Στο τελευταίο κομμάτι της σκυτάλης έκανε τεράστια προσπάθεια τρέχοντας με το απίστευτο 5:27για να φτάσει την Μπεατρίς Τσέπκοετς όμως τελικά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά στα οκτώ δευτερόλεπτα με την Κένυα να επικρατεί κάνοντας 22:22 και την Αιθιοπία να ακολουθεί με 22:30. Στην τρίτη θέση η Τουρκία με τη Γιασεμίν Καν να μαζεύει και αυτή τη διαφορά τρέχοντας σε 5:29 (πιο γρήγορα από τον Αράς Καγιά που έκανε 5:39) για να ολοκληρώσει τελικά σε 22:37. «Θα μείνουμε στην ιστορία ως η πρώτη ομάδα που κέρδισε τη μεικτή σκυτάλη στο παγκόσμιο πρωταθλημα ανωμάλου δρόμου» δήλωσε μετά τον αγώνα περιχαρής ο Άσμπελ Κίπροπ που πρόσθεσε ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο στην πολύ μεγάλη συλλογή της Κένυας, αλλά και την προσωπική του.