ΑΛΠΙΚΟ ΣΚΙ

Η μεγάλη επιστροφή του Ντρέσεν

Ο Τόμας Ντρέσεν ήταν ο μεγάλος νικητής στην ελεύθερη κατάβαση στη λίμνη Λουίζ, σημειώνοντας την πρώτη νίκη του μετά από το Μάρτιο του 2018 και έπειτα από τη ρήξη χιαστών χάρη στην οποία είχε χάσει μεγάλο μέρος από την περσινή σεζόν.

του Θανάση Σταθόπουλου

Ο πρώτος αγώνας στη λίμνη Λουίζ του Καναδά, ήταν πραγματικά εντυπωσιακός, αλλά και συγκλονιστικός. Αναμφίβολα μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο 21χρονος Γερμανός, ο οποίος κατέκτησε το τρίτο χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο κύπελλο μετά από τα δύο (και τα δύο στην ελεύθερη κατάβαση) τον Ιανουάριο και το Μάρτιο του 2018. Η περσινή σεζόν ήταν για τον Ντρέσεν εφιαλτική μετά από το σοβαρό τραυματισμό (ρήξη χιαστών), που είχε ως αποτελέσματα να χάσει ουσιαστικά όλη τη χρονιά. Ωστόσο, εκτός από τα κατορθώματα του Ντρέσεν ο σημερινός αγώνας ήταν δραματικός μέχρι το τέλος με τους δύο Ελβετούς Κάρλο Γιάνκα και Μπιτ Φάετς να έχουν ακριβώς τον ίδιο χρόνο κατακτώντας από ένα χάλκινο μετάλλιο. Πράγμα όχι σπάνιο, αλλά όχι και τόσο σύνηθες.
Ο Ντρέσεν είχε συνολικό χρόνο 1:46.81, με τον δεύτερο Ντόμινικ Πάρις (Ιταλία) να έρχεται στη δεύτερη θέση με μόλις 0.02 δευτερόλεπτα τα οποία έχασε κυρίως μεταξύ τρίτου και τέταρτου κομματιού στην πίστα. Εκτός βάθρου έμεινε ο Αυστριακός Ματιάς Μάγιερ, ενώ την πρώτη 6άδα συμπλήρωσε ο Ελβετός Μάουρο Καβιεζέλ.