Η μέρα που ο μύθος των Ολυμπιακών ξεκινούσε από το κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ

Αυτή τη στιγμή, το ανοιχτό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ υπάρχει μόνο για προπονητήσεις αθλητών και για όποιον έχει χρήματα να πληρώνει για διαδρομή. Από αυτό το κολυμβητήριο ξεκίνησε ο μύθος του Μάικλ Φελπς.

Ο Αμερικανός κολυμβητής έχει δηλώσει πολλές φορές ότι το ανοιχτό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ είναι το αγαπημένο του. Περισσότερο ακόμα και από τον Κύβο του Πεκίνου όπου κέρδισε τα οκτώ μετάλλια. Ο λόγος που είναι το αγαπήμενο του ίδιου, αλλά και της μητέρας του, είναι το γεγονός πως κέρδισε (σαν σήμερα) το πρώτο του χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο από τα 23 συνολικά που έχει στην κατοχή του και τον καθιστούν ως τον πιο πετυχημένο αθλητή Ολυμπιακών Αγώνων, όλων των εποχών.
Στην Αθήνα, αγωνίστηκε για δεύτερη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες καθώς είχε προηγηθεί η παρουσία του σε αυτούς του 200 στο Σίδνεϊ. Εκεί δεν τα κατάφερε να ανέβει στο βάθρο καθώς σε ηλικία 15 ετών, το καλύτερο που κατάφερε ήταν η 5η θέση στον τελικό των 200μ. πεταλούδα.
Τέσσερα χρόνια αργότερα ήρθε στην Αθήνα για να αγωνιστεί σε έξι ατομικά και δύο σκυτάλες. Το πρώτο του αγώνισμα ήταν ο τελικός των 400μ. μεικτής που διεξήχθει σαν σήμερα το 2004. Ο Φελπς νίκησε πολύ εύκολα κάνοντας παγκόσμιο ρεκόρ με 4:08.41. Η συγκίνηση του ίδιου, της μητέρας του, αλλά και του προπονητή του Μπομπ Μπάουμαν ήταν τεράστια. Ακολούθησαν άλλα πέντε χρυσά και δύο χάλκινα μετάλλια. Αυτή ήταν η αρχή για τον Φελπς που δεν ξέχασε ποτέ την Αθήνα και το κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ. Μιας εγκατάστασης που θα μπορούσε να αποτελεί αποκλειστικά το προπονητήριο της Εθνικής και όχι χώρος προπόνησης βετεράνων, τουριστών και ακαδημιών.