Η ντίβα έγραψε ιστορία

Στο κολυμβητήριο που πριν από τέσσερα χρόνια έχασε για μια ανάσα το Ολυμπιακό μετάλλιο, η Τάνια Κανιότο κατέκτησε τον εικοστό ευρωπαϊκό της τίτλο και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία της στο τελευταίο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της καριέρας της.

του Στέφανου Σουλιώτη

Το όνομά της με χρυσά γράμματα στην ιστορία των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων υγρού στίβου έγραψε την Κυριακή η Τάνια Κανιότο. Χθες Κυριακή, ανήμερα των 31ων γενεθλίων της, η Ιταλίδα σταρ των καταδύσεων κατέκτησε το τρίτο της χρυσό μετάλλιο στο Λονδίνο ανεβάζοντας την προσωπική της συλλογή στα 20 χρυσά, κάτι που δεν έχει συμβεί ποτέ στο στο παρελθόν από αθλητή ή αθλήτρια του υγρού στίβου. Η Ιταλίδα σταρ των καταδύσεων έφτασε συνολικά τα 29 μετάλλια. Η Κανιότο συμμετείχε χθες στη συγχρονισμένη κατάδυση από βατήρα 3μ. και μαζί με την συναθλήτριά της Φραντσέσκα Νταλάπε κέρδισαν την πρώτη θέση με 327,81 βαθμούς. «Σκοπός ήταν να κάνουμε μία καλή εμφάνιση και σχεδόν πλησιάσαμε το ατομικό μας ρεκόρ. Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ήταν η τέταρτη διοργάνωση για μένα μέσα σε λίγες ημέρες, οπότε ένιωθα κάπως κουρασμένη. Είμαστε σε καλή κατάσταση αλλά όχι 100% έτοιμες γιατί έτσι πρέπει να γίνει τώρα. Ελπίζουμε στο Ρίο να είμαστε πανέτοιμες», δήλωσε η Κανιότο η οποία το Σάββατο κατέκτησε το χρυσό στην κατάδυση από βατήρα 3μ. και λίγες ημέρες νωρίτερα το χρυσό από βατήρα 1 μέτρου. Για την οικογένεια Κανιότο το… μήλο έπεσε κάτω από τη μηλιά. Ο πατέρας της Τζόρτζιο είναι Ολυμπιονίκης των καταδύσεων αφού έχει κατακτήσει δύο ασημένια και δύο χάλκινα μετάλλια και η μητέρα της Κάρμεν Καστάινερ είναι πρώην καταδύτρια με συμμετοχή στους Αγώνες του 1976. Το καλοκαίρι η Τάνια θα συμμετάσχει στους πέμπτους Ολυμπιακούς Αγώνες της σπουδαίας καριέρας και θέλει να καταφέρει ο,τι δεν κατάφερε τις προηγούμενες φορές – να ανεβεί στο βάθρο στο οποίο έφτασε μία ανάσα το 2012 όταν κατετάγη τέταρτη στις καταδύσεις από βατήρα 3μ. και τέταρτη στη συγχρονισμένη κατάδυση. Η Κανιότο κατέκτησε το πρώτο της χρυσό μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα το 2004 στη Μαδρίτη σε ηλικία 16 ετών το οποίο αποτέλεσε την αρχή μία πορείας προς την κορυφή. Η πρώτη διάκριση σε παγκόσμιο επίπεδο δεν άργησε να έρθει. Το 2005 ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στο Μόντρεαλ και μετά από άλλα πέντε χάλκινα και τρία ασημένια μετάλλια ήρθε το χρυσό στο Καζάν το 2015 για να γίνει η πρώτη Ιταλίδα αθλήτρια καταδύσεων που αναδεικνύεται παγκόσμια πρωταθλήτρια.