Η Ολλανδία το έκανε θρίλερ, αλλά πέρασε στον τελικό

Για 3,5 σετ ο πρώτος ημιτελικός του Ευρωβόλεϊ γυναικών δεν είχε τρομερό ενδιαφέρον. Το Αζερμπαϊτζάν με την ορμή του γηπεδούχου πήρε το πρώτο σετ, ωστόσο η Ολλανδία έκανε εύκολα το 1-2 και μέχρι το 12-20 του τέταρτου σετ όλα έδειχναν ότι η πρόκριση στον δεύτερο συνεχόμενο τελικό είναι δεδομένη.

Μόνο που οι Ολλανδέζες άρχισαν να πανηγυρίζουν πριν τελειώσει ο αγώνας και το πλήρωσαν με μια απίθανη ανατροπή. Το Αζερμπαϊτζάν μείωσε σε 16-21, το καμπανάκι δεν ακούστηκε και το 17-22 έγινε 22-22 με το γήπεδο να παίρνει φωτιά αφού ακόμη κι ο… πρόεδρος Αλίγιεφ όρθιος χειροκροτούσε.
Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν 26-25 και ακολούθησε η φάση του αγώνα με το λίμπερο τους να βγάζει απίθανη άμυνα σε επίθεση στην ευθεία και στη νέα επίθεση της Ολλανδίας είχαμε άουτ για το 2-2!
Οι Αζέρες αντέδρασαν και στο τάι μπρέικ όταν το 1-3 έγινε 5-4, αλλά σε εκείνο το σημείο η Ολλανδία ξύπνησε, με καλό σερβίς δυσκόλεψε την ανάπτυξη των αντιπάλων, προηγήθηκε 6-8 κι έφτασε στο 9-12 μετά από φάση διαρκείας κι απίθανο πέρασμα της Σλότις.
Στο 10-12 η Ντε Κρούιφ έκανε δύο μεγάλες επιθέσεις (10-14), η Ραχίμοβα έκανε το 12-14, αλλά η δεύτερη ανατροπή δεν έγινε και η Ολλανδία πήρε έστω και με δραματικό τρόπο την πρόκριση στον τελικό!
Στον άλλο ημιτελικό η Σερβία αντιμετωπίζει την Τουρκία.