Αριθμώντας 12 χρυσά, 13 αργυρά και επτά χάλκινα μετάλλια, η Ουκρανία αν και δεν ανήκει γεωγραφικά στα Βαλκάνια, αναδείχθηκε πρώτη δύναμη του βαλκανικού στίβου.
Η δεύτερη μέρα του βαλκανικού πρωταθλήματος ανοιχτού στίβου στο Κλουζ Ναπόκα της Ρουμανίας ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα να απουσιάζει μετά από απόφαση του διοικητικού συμβουλίου του ΣΕΓΑΣ.
Η Τουρκία με 9 χρυσά – 2 αργυρα – 10 χάλκινα ήταν δεύτερη στη βαθμολογία και η οικοδέσποινα Ρουμανία τρίτη με 8-14-7.
Τα αποτελέσματα της 2ης μέρας:
Άνδρες
3.000μ
1. Γερβάντ Μκρτσιαν (Αρμενία) 8:12.02
2. Ντίνο Μπόσνιακ (Κροατία) 8:12.11
3. Ομέρ Αμακτάν (Τουρκία) 8:13.66
Επί κοντώ
1. Ίλια Κραβτσένκο (Ουκρανία) 5.20μ
2. Ιβάν Χόρβατ (Κροατία) 5.20μ
3. Αρτούρ Μπορτνίκοβ (Ουκρανία) 5.00μ
Ακοντισμός
1. Άντριαν Μαρντάρε (Μολδαβία) 83.60μ
2. Μαρκ Σλάβοφ (Βουλγαρία) 83.40μ
3. Ντέγιαν Μιλέουσνιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) 79.57μ
110μ εμπόδια (-0,5)
1. Μικντάτ Σεβλέρ (Τουρκία) 14.07
2. Στάνισλαβ Στάνκοφ (Βουλγαρία) 14.08
3. Βίκτρο Σολιάνοφ (Ουκρανία) 14.09
3.000μ στιπλ
1. Τουργκάι Μπαιράμ (Τουρκία) 8:54.92
2. Οσμάν Γιανούζοβιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) 8:58.14
3. Μίτκο Τσένοφ (Βουλγαρία) 9:01.31
200μ (+0,0)
1. Τζακ Χάρβι (Τουρκία) 20.77
2. Ολεξάντρερ Σοκόλοφ (Ουκρανία) 21.10
3. Μάρκο Τσέκο (Κροατία) 21.19
Τριπλούν
1. Λεβόν Αγκιασιάν (Αρμενία) 16.53μ (+0,6)
2. Φλορίν Βισάν (Ρουμανία) 16.15μ (+0,4)
3. Αλεξάντρ Τάτσε (Ρουμανία) 15.91μ (+0,6)
800μ
1. Όλεγκ Μίρορεντς (Ουκρανία) 1:49.60
2. Μουράτ Γιαλτσίνκαγιά (Τουρκία) 1:49.87
3. Αμπεντίν Μουγιεζίνοβιτς (Βοσνία/ερζεγοβίνη) 1:50.15
Δέκαθλο
1. Αλεξάντερ Γκρνόβιτς (Σερβία) 7179
2. Ρασβάν Ρόμαν (Ρουμανία) 6.605
3. Βασίλ Βλάσοφ (Βουλγαρία) 6237
Γυναίκες
Έπταθλο
1. Αλίνα Σουκ (Ουκρανία) 5940
2 Φλορεντίνα Μπουντίτσα (Ρουμανία) 4778
3. Ίβα Αλεξαντρόβα (Βουλγαρία) 4773
Μήκος
1. Γκαμπριέλα Πέτροβα (Βουλγαρία) 6.41μ. (+0,4)
2. Οξάνα Μαρτινόβα (Ουκρανία) 6.33μ (-0,6)
3. Κοστίνα Ιούσκο (Ρουμανία) 6.32μ (-1,0)
100μ εμπόδια (-0,5)
1. Άνα Πλοτίτσινα (Ουκρανία) 13.21
2. Αναμαρία Νεστέριουκ (Ρουμανία) 13.32
3. Άνια Λούκιτς (Σερβία) 13.29
Σφαιροβολία
1. Αντρέα Απατσίτε (Ρουμανία) 14.56μ
2. Ιοάνα Ντιάνα Τιγκανάσου (Ρουμανία) 14.08μ
3. Γιάνα Κόπτσεβα (Βουλγαρία) 12.74μ
200μ (+0,7)
1. Ίνα Εφτίμοβα (Βουλγαρία) 23.81
2. Καμέλια Φλορίνα Γκαλ (Ρουμανία) 23.88
3. Ελίφ Πολάτ (Τουρκία) 24.35
Ύψος
1. Ντανιέλ Στάνσιου (Ρουμανία) 1.88μ
2. Οξάνα Οκούνιεβα (Ουκρανία) 1.88μ
3. Γιούλια Τσουματσένκο (Ουκρανία) 1.84μ
1.500μ
1. Κλαούντια Μπομποτσέα (Ρουμανία) 4:12.95
2. Ορίσια Ντέμιανιουκ (Ουκρανία) 4:16.97
3 Μπουργκού Σουμπατάν (Τουρκία) 4:17.79
5.000μ
1. Γιούλια Σματένκο (Ουκρανία) 15:41.17
2. Μπογιάνα Μπγιέλγιατς (Κροατία) 16:18.56
3. Τεοντόρα Σίμοβιτς (Σερβία) 16:53.65