Η σούπερ κούπα στην Ομόνοια με ανατροπή κόντρα στην Πάφο

Ο Παφιακός προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά τελικά η Ομόνοια επικράτησε με 3-2 και πανηγύρισε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς κατακτώντας το σούπερ καπ Κύπρου.

Στα δύο πρώτα σετ οι παίκτες του Κυριάκου Καμπερίδη ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι καθώς προηγήθηκαν με 10-17 και 10-18 αντίστοιχα με την Ομόνοια να ψάχνεται γενικώς… Κι αν οι πράσινοι είχαν το ζήτημα της ομοιογένειας (Σιντιμπέ και Γκουζμάν ενσωματώθηκαν πριν από μια εβδομάδα και δύο μέρες αντίστοιχα), στον Παφιακό (που έπαιζε χωρίς τον Χαντ ο οποίος θεωρείται παρελθόν) από ένα σημείο και μετά άρχισε να παίζει ρόλο και η κούραση (αφού ήταν και το πρώτο επίσημο ματς μετά από 7 μήνες για τον Ασπιώτη).
Έτσι καθοριστικό ήταν το τρίτο σετ που πήρε η Ομόνοια με 25-23 (από 23-29, το σκορ έγινε 24-23 για να τελειώσει την επίθεση ο Σιντιμπέ), ενώ στο δ’ σετ η ισοφάριση ήρθε πιο εύκολα για να ακολουθήσει ένα τάι μπρέικ φωτιά…
Το 2-0 της Ομόνοιας έγινε 3-6, για να ισοφαρίσει η Ομόνοια 6-6 και στο 11-11 να προηγηθεί με 13-11! Ο Ασπιώτης μείωσε 13-12, ο Σιντιμπέ πήρε το μπλοκ άουτ, αλλά πριν σκάσει η μπάλα στην… κερκίδα πάτησε στο γήπεδο της Πάφου για το 13-13, όμως ο ίδιος έκανε το 14-13 και ο Σαββίδης με κόντρα επίθεση τελείωσε το ματς
Τα σετ: 20-25, 18-25, 25-23, 25-19, 15-13
OMONOIA (Γ. ΚΑΛΜΑΖΙΔΗΣ): Γκούζμαν, Αδάμου, Προδρόμου, Μπεγκρέι, Σιντιμπέ, Αλεξίου ,Παπαχριστοδούλου (-λ) / Πετρακκίδης, Αυγ. Σαββίδης.
ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ.ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Ευσταθίου, Τοντόροβιτς, Παπαδόπουλος, Οικονομίδης, Ασπιώτης, Κωνσταντινίδης, Αντωνίου (-λ) /Aνθής.