Η τετράκωπος στους Ολυμπιακούς

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε για τα ελληνικά κουπιά η προτελευταία μέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Τρίτη θέση στον μικρό τελικό και πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο για την τετράκωπο.

της Σεβαστής Βρακατσέλη

Η τετράδα των Γιάννη Χρήστου, Γιώργου Τζιάλα, Διονύση Αγγελόπουλου και Γιάννη Τσίλη ήθελε μια από τις πέντε πρώτες θέσεις του μικρού τελικού. Κατέλαβε την τρίτη με χρόνο 5:54.72 πίσω από τα πληρώματα της Αμερικής και της Λευκορωσίας. Ένατη θέση λοιπόν στον κόσμο για ένα από τα πιο πετυχημένα πληρώματα της Ελληνικής κωπηλασίας αλλά το σημαντικότερο είναι η πρόκριση για το Ρίο που ήταν και ο πρώτος στόχος σε αυτή τη διοργάνωση.
Λίγο νωρίτερα Λευτέρης Κόνσολας και Παναγιώτης Μαγδανής έμειναν για 28 εκατοστά μακριά από την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βραζιλίας στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών. Το ελληνικό δίδυμο κατέλαβε την 6η θέση στον μικρό τελικό του αγωνίσματος τερματίζοντας σε 6:23.48 πίσω από τους Ιρλανδούς που με χρόνο 6:23.20 πήραν το τελευταίο εισιτήριο για το κορυφαίο ραντεβού. Τα δυο πληρώματα σε όλη την κούρσα έδιναν μάχη μεταξύ τους με την πρόκριση να κρίνεται στο νήμα του τερματισμού και το ελληνικό πλήρωμα να καταλαμβάνει τελικά την 12η θέση στην τελική κατάταξη του αγωνίσματος.