ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

H τέχνη δεν ξεχνιέται

Γιώργος Μαρκούλας και Κώστας Γκαρίπης ξεχώρισαν στο πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας της άρσης βαρών.

Η διοργάνωση φιλοξενήθηκε στο ΟΑΚΑ και στα αξιοσημείωτα ήταν η παρουσία του Γιώργου Μαρκούλα ο οποίος ανέβηκε στην κατηγορία των 94 κιλών και σήκωσε 335 κιλά στο σύνολο. Ο 32χρονος 4ος Ολυμπιονίκης της Αθήνας είχε σηκώσει 320 κιλά πριν λίγους μήνες στο πανελλήνιο πρωτάθλημα της Φλώρινας αγωνιζόμενος στην κατηγορία των 85 κιλών. Δυνατός ήταν και ο 33χρονος Κώστας Γκαρίπης, που σήκωσε 360 κιλά στο σύνολο, όταν το χρυσό μετάλλιο του Τριανταφύλλου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα είχε κριθεί στα 355 κιλά,

Άξια αναφοράς ήταν και η παρουσία αρκετού κόσμου, που έσπευσε να δει τους αγώνες. Ανάμεσά στους θεατές ήταν και ο μεγάλος Κάχι Κακιασβίλι, φορώντας τη στολή του, ως αξιωματικός της πολεμικής αεροπορίας, καθώς και οι υπόλοιποι σπουδαίοι αθλητές του παρελθόντος που δόξασαν την ελληνική άρση βαρών. Στη βαθμολογία πρώτη δύναμη αναδείχθηκε η Ελληνική Αστυνομία, ακολούθησε ο Στρατός Ξηράς και στην τρίτη θέση ήρθε το Πυροσβεστικό Σώμα.