ΠΙΟΝΓΚΤΣΑΝΓΚ 2018

Η τεχνική κατάβαση ήταν… βουνό για τον Αντωνίου

Ο Γιάννης Αντωνίου ήταν η τελευταία ελληνική συμμετοχή στους χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες της Πιόνγκτσανγκ με τον Έλληνα χιονοδρόμο να μην καταφέρνει να ολοκληρώσει στην τεχνική κατάβαση.

Σε ένα από τα δυσκολότερα αλπικά αγωνίσματα, ο Έλληνας πρωταθλητής είχε πτώση στην πρώτη διαδρομή της τεχνικής κατάβασης, σε μία δύσκολη πίστα. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως από τους 108 που ήταν στη λίστα εκκίνησης μόνο οι 52 (λιγότεροι από τους μισούς) κατάφεραν να ολοκληρώσουν την κατάβαση. Η τελική κατάταξη του Αντωνίου ήταν στην 75η θέση.