ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Η Θεωδωροπούλου ξεχώρισε στο Κάιρο

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα ξιφασκίας νέων που διεξήχθη στο Κάιρο ολοκληρώθηκε χθες με το ξίφος μονομαχίας και έξι ελληνικές συμμετοχές.

Στο επέε αγωνίστηκαν οι νεάνιδες Ανδριάννα Θεοδωροπούλου, Αργυρένια Μουρίκη και Αφροδίτη Ταρενίδου και στους παίδες ο Νίκος Χατζηγεωργίου, ο Γιώργος Μανδέλος και ο Κωνσταντίνος Καραμπάσης.

Στις νεάνιδες η Θεωδοροπούλου κατέλαβε την 14η θέση της γενικής κατάταξης και αποκλείστηκε στον τρίτο γύρο. Στους αγώνες της επικράτησε των Αζαρίν Ινστριζάντε (Αζερμπαϊτζάν) με 15-10 και Σούμπεν Λι (Κορέα) με 15-2 αλλά έχασε από την παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2021, Αλίσια Κλάσικ (Πολωνία) με 15-6. Η Μουρίκη αντιμετώπισε με επιτυχία την Εσθονή Γκαμπριέλα Τρούσε (15-11) αλλά ηττήθηκε στις «32» από την Ρωσίδα Αναστασία Ρουστάνοβα (15-8). Στην κατάταξη κατέλαβε την 25η θέση. Στο κυρίως ταμπλό η Ταρενίδου ηττήθηκε από την αθλήτρια της Τουρκίας Νταμπλάνμουρ Σόνους (15-9) και κατέλαβε την 36η θέση.

Όσον αφορά τους παίδες ο Χατηγεωργίου πέρασε απευθείας στον δεύτερο γύρο κερδίζοντας τον Αρμένιο Γκάγκικ Ντβαντίαν (12-9). Στον τρίτο γύρο αποκλείστηκε από τον Τούρκο Εφέ Ελιμπόλ (15-7) και ολοκλήρωσε 18ος στην κατάταξη. Στον δεύτερο γύρο προκρίθηκε απευθείας και ο Μανδέλος ο οποίος ηττήθηκε από τον Αιγύπτιο Μαχμούντ Ελσαϊέντ με 15-6 σκορ και κατέκτησε την 61η θέση. Ο Καραμπάσης δεν κατάφερε να περάσει στο κυρίως ταμπλό και παρέμεινε στους ομίλους με μία νίκη στο pool του και αποχώρησε από το Κάιρο 76ος.