Η βροχή έσωσε τον Ναδάλ που κατέκτησε το όπεν της Ρώμης

Πάνω που ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ είχε στριμώξει τον Ράφα Ναδάλ κερδίζοντας εννέα από τα 12 τελευταία γκέιμ και με το σκορ να είναι 3-2 υπέρ του στο τρίτο σετ, ξέσπασε βροχή και διακόπηκε ο τελικός του όπεν της Ρώμης για δεύτερη φόρα. Όταν μετά από 50 λεπτά άρχισε και πάλι ο τελικός, ο Ναδάλ κέρδισε τον αγώνα και πήρε τον τίτλο.

Ο Ζβέρεφ δεν κατάφερε να διατηρήσει τον τίτλο που είχε κερδίσει πέρσι χάνοντας τελικά 2-1 από τον Ναδάλ (6-1, 1-6, 6-3) τον οποίο απείλησε με μηδενικό σετ (6-0) για πρωτη φορά από το 2007! Τελικά ο Ισπανός κέρδισε τον 32ο τίτλο του σε μαστερς 1000 και τη Δευτέρα επιστρέφει στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης. Για τον 31χρονο Ναδάλ, αυτός ήταν ο 8ος τίτλος στα κορτ του Φόρο Ιτάλικο και ετοιμάζεται πλέον για το Ρολάν Γκαρός, ως το απόλυτο φαβορί καθώς πέρασε και από την τελευταία δοκιμασία με τον Ντομινίκ Τιμ να είναι ο μοναδικός που κατάφερε να τον κερδίσει στη φετινή περίοδο του χώματος.